Czy Twój samochód jest już gotowy do zimy? O czym warto pamiętać?

Bez kategorii Data publikacji: 11 października 2022

Przygotowanie samochodu do zimy jest bardzo ważnym zabiegiem. Dzięki temu mamy pewność, że nasze podróże będą bezpieczne, a auto nie odmówi nam posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w swoim samochodzie przed sezonem zimowym.

Zacznij od opon

Jeśli masz w garażu opony zimowe, które zamierzasz założyć, to sprawdź ich bieżnik. Powinien on mieć przynajmniej 4 mm. Miernik głębokości bieżnika to gadżet, który kosztuje zaledwie kilka złotych, a posłuży nam przez wiele lat. Sprawdź również ich wiek. Nie powinny mieć więcej niż 5 lat. Z wiekiem mieszanka, z której zostały zrobione twardnieje i traci swoje właściwości. Może więc zdarzyć się tak, że nie zapewnią nam one odpowiedniej przyczepności.

Jak sprawdzić wiek opony?

Znajdź ciąg liter DOT, za nim znajdziemy w ramce ciąg czterech cyfr, które oznaczają datę produkcji opony. Ostatnie dwie oznaczają rok produkcji, a pierwsze tydzień danego roku. Przykładowo numer 1314 oznacza, że opona została wyprodukowana w trzynastym tygodniu dwa tysiące czternastego roku. Są to już więc stare opony, które już dawno powinniśmy wymienić na nowe.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony na zimowe wymieniamy w momencie, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie warto jednak czekać do samego końca, gdyż wtedy kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych będą bardzo duże, a podróż na oponach letnich może być niebezpieczna.

Akcesoria do odśnieżania

Zadbaj, aby w Twoim samochodzie znajdowały się akcesoria do odśnieżania. Z pewnością przyda się miotełka do zgarnięcia śniegu i skrobaczka do lodu zamarzniętego na szybach. Przydatnym gadżetem jest również odmrażacz do szyb, który sprawi, że lód szybko rozpuszcza się i umożliwia nam bezpieczną jazdę.

Nie zapomnij o wnętrzu auta. Warto umieścić w nim pochłaniacz wilgoci, który ograniczy parowanie szyb w środku i ściereczkę, która bardzo dobrze absorbuje wodę i pozwoli zetrzeć zgromadzoną na nich skroploną parę wodną.

Wymień wycieraczki

Wycieraczki tak naprawdę powinniśmy wymieniać każdego roku. Mało kto jednak to robi. Szczególnie zimą są one istotne, gdyż muszą zbierać śnieg i wodę, co zapewnia nam na drodze odpowiednią widoczność. To ciężki czas dla gumowych wycieraczek, które podczas mrozów ulegają dużo szybszemu zużyciu. Dlatego warto skontrolować ich stan przed zimą i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Sprawdź akumulator

Do sprawdzenia akumulatora wystarczy nam zwykły multimetr. Wystarczy ustawić go na pomiar napięcia prądu stałego w zakresie 20V. Następnie czarną sondę przykładamy do minusa na akumulatorze, a czerwona do plusa. Jeśli zobaczymy wynik wynoszący ok. 12V, to oznacza, że akumulator jest sprawny i naładowany. Jeśli będzie niższa, należy go doładować prostownikiem. Napięcie poniżej 10V może oznaczać, że akumulator jest już niesprawny.

Wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy

Zanim przyjdą pierwsze przymrozki, warto wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Jest on bardzo ważny, bo pomaga nam zachować widoczność podczas kierowania pojazdem. Letni płyn niestety może zamarznąć w układzie, a to sprawi, że po naciśnięciu przełącznika, nic nie poleci z dysz umiejscowionych przy szybach.

Sprawdź oświetlenie samochodu

Zimą dzień jest krótszy. To oznacza, że często podczas podróży do pracy i do domu, będziemy jechać w półmroku. Powinniśmy więc zadbać o oświetlenie, aby zapewnić sobie dostateczną widoczność. Nie mniej ważne są inne lampy, które sygnalizują innym uczestnikom ruchu, gdzie się znajdujemy. Dlatego warto zrobić kompleksowy przegląd i wymienić spalone żarówki na nowe.

Podobne artykuły