Jaką opiekę zapewnić psu podczas upałów?

Zwierzęta Data publikacji: 17 czerwca 2022

Wszyscy cieszymy się z pięknej pogody i zbliżających się wakacji. Jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół może to być bardzo ciężki czas. Aby nasz piesek mógł bezpiecznie przejść przez upały, musimy zapewnić mu kilka niezbędnych rzeczy. Dzięki temu zapewnimy mu komfort i bezpieczeństwo. W tym artykule przedstawimy Wam kilka sposobów na to, jak zadbać o psa podczas upałów. 

Wysokie temperatury zagrażają Twojemu psu.

Gdy na dworze panują upały nasza skóra poci się. To mechanizm regulacji temperatury naszego organizmu. W ten sposób jest schładzany i chroni nas przed skutkami przegrzania. Co się dzieje z psem, gdy robi się gorąco? Zaczyna bardzo mocno dyszeć. To dla nas sygnał, że naszemu pieskowi jest zbyt gorąco. Nie potrafi on się pocić, gdyż jego gruczoły potowe są bardzo słabo rozwinięte. Dlatego musi w inny sposób poradzić sobie ze schłodzeniem organizmu. 

Bardzo ważną rzeczą jest to, byśmy nie hamowali u psa ziajania podczas upałów. Przegrzanie jest bardzo niebezpieczne dla mózgu, w którym może zajść do nieodwracalnych zmian. Ostatecznie nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego jeśli nasz pies chodzi w kagańcu, który mu w tym przeszkadza, najlepiej jest go na ten czas zdjąć i usiąść z psem w cieniu oraz dać mu wody do napicia się. 

Jak często poić psa podczas upałów?

W zasadzie powinniśmy udostępnić psu nieograniczona możliwość picia świeżej wody w trakcie upałów. Miska z wodą może stać w mieszkaniu, następna na dworze i w innych miejscach, gdzie pies spędza dużo czasu. Woda powinna stać w cieniu, aby nie nagrzewała się. 

Jeśli nasz pies spędza większość czasu w ogrodzie, to warto zainteresować się gadżetem, którym jest automatyczne poidło dla psa, które podłącza się do węża ogrodowego. Dzięki temu pies może stale korzystać z chłodnej wody, gdy tylko najdzie go taka ochota. Oprócz tego zadbajmy również o to, by pies w ogrodzie mógł znaleźć cień. Jeśli nie ma naturalnych barier dla słońca w postaci krzewów i drzew, wtedy możemy stworzyć sztuczne źródła cienia. Nawet zwykły parasol ogrodowy może dać psu schronienie przed ostrym słońcem. 

Wybierając się na spacery warto zabrać ze sobą butelkę z wodą. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne bidony dla psów, które zawierają od razu miseczkę ułatwiającą podawanie psu wody. 

Gadżety, które pomogą się psu schłodzić.

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych gadżetów, dzięki którym pies może się schłodzić. Jednym z nich jest mata chłodząca dla psa. Wystarczy położyć ją w cieniu i nic więcej z nią robić nie musimy. Gdy tylko pies będzie chciał się schłodzić wystarczy, że położy się na niej. Ta da mu przyjemne uczucie chłodu podczas upałów. Wybierając matę musimy zwrócić uwagę na jej wielkość, tak by pies mógł swobodnie na niej leżeć. 

Kolejnym gadżetem, za który podziękuje Ci twój pies jest basenik. Wystarczy, że kupimy zwykły dziecięcy basen, a następnie położymy go w cieniu w ogrodzie i napełnimy wodą. To doskonały sposób na schłodzenie się i pieski chętnie korzystają z takiej metody. Musimy tylko pamiętać o regularnym wymienianiu wody, tak by była zawsze czysta. Pies może bowiem z tego basenu również pić. 

Dobrym pomysłem jest również buda dla psa w ogrodzie. Nawet jeśli pies nie nocuje w ogrodzie, to w ciągu dnia będzie ona dla niego miejscem odpoczynku i schronienia przed słońcem. 

Podobne artykuły