Czy naprawdę tego potrzebuję? Poradnik kupowania drogich rzeczy.

Finanse domowe Data publikacji: 04 stycznia 2022 / Aktualizacja: 2022-11-23

Są rzeczy, które są niezbędne w naszym gospodarstwie domowym. Zasada ich kupowania jest bardzo prosta i wynika z potrzeby. Są również rzeczy drogie, które kupujemy nie dlatego, że są one nam niezbędne. Nabywamy je bo chcemy je mieć lub myślimy, że usprawnią one nasze życie. Czy zawsze taki wydatek okazuje się trafiony? Niestety nie i w tym artykule chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym sposobem na dokonywanie takich zakupów.

Czy naprawdę tego potrzebuję?

Częstymi drogimi zakupami, które robimy są gadżety elektroniczne. Komputer, telefon, aparat fotograficzny – to sprzęty, które stale są przez producentów udoskonalane. Każda kolejna seria wprowadza jakieś zmiany, które zachęcają nas do tego, aby wymienić sprzęt na nowszy. Mają one za zadanie ułatwić nam życie lub pracę. Czy jednak zawsze są warte swojej ceny i czy zmiana jest konieczna?

Warto na początku zastanowić się, czy my chcemy tak naprawdę kupić coś nowego, czy po prostu chcemy osiągnąć to uczucie posiadania nowej rzeczy. Nie można zaprzeczyć, że kupowanie nowych rzeczy sprawia nam przyjemność. Przez jakiś czas mamy pewnego rodzaju uczucie podniecenia wynikające z nowości, którą wprowadziliśmy do swojego życia.

Wydaje nam się, że kupując nowy komputer zaczniemy pracować szybciej. Nabywając nowy aparat zrobimy lepsze zdjęcia. Wymieniając telefon staniemy się bardziej produktywni i mobilni. Często jednak okazuje się, że gdy początkowa euforia wynikająca z nowego gadżetu minie, tak naprawdę nie wprowadził on niczego nowego do naszego życia. Natomiast stary sprzęt w zupełności realizował nasze potrzeby i zmiana w gruncie rzeczy była niepotrzebna. 

W takiej sytuacji warto zastanowić się czy naprawdę tego potrzebujemy. Czy wymiana komputera na nowszy diametralnie wpłynie na naszą produktywność i wygodę pracy. Czy nowy aparat sprawi, że zrobimy lepsze zdjęcia. Możemy nawet w celu upewnienia się wypożyczyć taki sprzęt na tydzień lub dwa od firmy, która to umożliwia lub od znajomego. Przekonać się na własnej skórze, czy warto w niego zainwestować, czy bardziej opłacalne na razie jest pozostanie przy tym co mamy. 

Nie kupuj emocjami, odłóż zakup w czasie

Emocje zawsze były złym doradcą zakupowym. Decyzję powinniśmy podejmować analitycznie korzystając z naszego rozumu, a nie serca, które chciałoby koniecznie kupić coś co nam się podoba. Dlatego mając na uwadze droższy zakup warto odłożyć go w czasie.

Daje nam to wiele plusów. Pierwszym z nich jest to, że mamy czas na zebranie opinii o danym urządzeniu. Możemy sprawdzić recenzje w sieci. Testy wideo, opinie użytkowników na forach. Poznamy w ten sposób wszystkie wady i zalety danego sprzętu, które ostatecznie pomogą nam podjąć decyzję i odpowiedzą na pytanie, czy w naszym przypadku jest to coś, co się sprawdzi. 

Dając sobie czas możemy również dojść do wniosku, że coś jest nam w gruncie rzeczy niepotrzebne. Wydawanie pieniędzy teraz na tą rzecz mija się z celem i być może lepiej zainwestować w coś innego. Może okazać się, że zamiast nowego aparatu wystarczy nam nowy obiektyw albo kurs, który pozwoli nam lepiej wykorzystywać sprzęt, który mamy. 

Kolejną zaletą odłożenia zakupu w czasie jest możliwość skorzystania z promocji i porównania cen. Gdy jesteśmy w sklepie i patrzymy na coś, czego naprawdę chcemy, chętnie wzięlibyśmy to od razu z półki i poszli do kasy. Nie sprawdzamy, ile dana rzecz kosztuje w innych sklepach. Nie analizujemy promocji, warunków ratalnych czy okazji, które mogą nie długo nadejść (np. Black Friday). 

Sprawdź alternatywy 

Czasami okazuje się, że tańsza alternatywa w ten sam sposób może zaspokoić nasze potrzeby jak droższy markowy produkt. Nie zawsze to, że coś jest tańsze oznacza, że jest gorsze. Przykładem z naszego podwórka mogą być urządzenia znanych Chińskich producentów, które doskonale konkurują z zachodnimi markami. W ten sposób zaczęły budować swoją własną markę i dzisiaj przez wielu są polecane. 

Warto więc przeprowadzić swój własny research. Poszukać opinii na forach, na grupach na Facebooku, recenzji na portalach wideo lub stronach internetowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze na zakupie.

Podobne artykuły