Każdego roku, wraz z końcem wakacji, rodzice stają przed wyzwaniem zakupu wyprawki szkolnej dla swoich pociech. Lista potrzebnych rzeczy często jest długa, a koszty mogą szybko się kumulować, stawiając wiele rodzin przed finansowym dylematem.
Czy istnieje sposób, aby przygotować dziecko do nowego roku szkolnego, nie narażając przy tym domowego budżetu? Odpowiedź brzmi: tak! W tym artykule podzielę się z Wami sprawdzonymi metodami i praktycznymi wskazówkami, które pomogą zaoszczędzić na wyprawce szkolnej, nie rezygnując przy tym z jakości i komfortu dla Waszego dziecka.
„Dobry start” to program rządowy, w ramach którego możemy otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka bez względu na nasze dochody. Wnioski drogą elektroniczną można składać od 1 lipca do 30 listopada przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.
Jeśli zdążymy złożyć wniosek jeszcze w sierpniu, gwarantowana jest wypłata nie później niż do 30 września. Świadczenie to przysługuje jednorazowo na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku uczących się dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do 24. roku życia.
Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę i robienie zakupów w pośpiechu, to recepta na przepłacenie za wyprawkę szkolną. Takie zakupy najlepiej zaplanować, zaczynając od dokładnej listy rzeczy, których potrzebujemy. Powinna być ona naprawdę precyzyjna i uwzględniać ilość danych artykułów, które musimy kupić. Dzięki temu w sklepie będziemy mogli świadomie wybierać między promocjami.
Ustal również budżet, jaki chcesz poświęcić na zakupy. Mając świadomość tego, ile zamierzasz wydać, możesz odpowiedzialnie wybrać produkty, które muszą być lepszej jakości i oszczędzić na tych, które i tak szybko zostaną wymienione. Dziecko potrzebuje dobrej jakości kredek i mazaków, ale już same bloki rysunkowe mogą być zdecydowanie z dolnej półki, gdyż będzie ich używać i tak jednorazowo.
Powrót do szkoły to czas, gdy w marketach ruszają promocje. Sklepy prześcigają się w ściągnięciu do siebie klientów. Pamiętajcie jednak, aby nie rzucać się na slogany reklamowe i duże procenty. Porównajcie oferty sklepów na podstawie artykułów szkolnych, które musicie kupić, a następnie wybierzcie ten, w którym wydacie najmniej.
W dobie internetu porównanie cen różnych produktów nigdy nie było łatwiejsze. Zanim dokonasz zakupu w sklepie stacjonarnym, sprawdź ceny w sklepach internetowych. Możesz być zaskoczony, jak wiele możesz zaoszczędzić, wybierając ofertę online.
Nie zapominaj również o tradycyjnych metodach porównywania cen. Gazetki promocyjne sklepów mogą dostarczyć nam istotnych informacji i pomóc zorientować się w tym, czy oferta danego sklepu jest atrakcyjna w porównaniu z innym.
Warto zrobić dokładny remanent w akcesoriach szkolnych naszego dziecka i sprawdzić, które nadają się jeszcze na przyszły rok. Plecaki i piórniki mogą zostać wyprane lub wyczyszczone. Jeśli nie posiadają dużych uszkodzeń, posłużą z powodzeniem kolejny rok. Kredki można natemperować, w długopisach wymienić same wkłady, co jest zdecydowanie tańsze od zakupu nowych.
Dlatego zastanów się, które z przedmiotów z poprzedniego roku nadają się do ponownego użycia. Jeśli są w dobrym stanie, nie ma potrzeby wymieniać ich na nowe. To naprawdę duża oszczędność!
Książki i podręczniki stanowią znaczącą część wydatków związanych z wyprawką szkolną. Co roku uczniowie potrzebują nowych materiałów do nauki, ale czy zawsze muszą być one nowe? Używane podręczniki to nie tylko oszczędność dla twojego portfela, ale także ekologiczny wybór, który pomaga w ochronie środowiska. Używane nie oznacza też, że coś będzie zniszczone. Przed zakupem warto jednak obejrzeć stan podręcznika i sprawdzić, czy wszystkie strony są kompletne.
Oprócz tradycyjnych sklepów z używanymi książkami coraz większą popularność zdobywają grupy na Facebooku dedykowane wymianie, sprzedaży i zakupowi podręczników. Informacje na ten temat możemy znaleźć też na lokalnych grupach naszego miasta, a w przypadku większych aglomeracji — dzielnicy.
Korzystając z takich grup, możesz nie tylko sprzedać niepotrzebne już twojemu dziecku książki, ale także nabyć te, które będą mu potrzebne w nadchodzącym roku szkolnym. Możesz więc odzyskać pieniądze wydane na podręczniki rok wcześniej i zakupić za nie nowe.
Często dzieci są kuszony różnego rodzaju modnymi gadżetami, które nie są konieczne do nauki. Ustal z dzieckiem listę rzeczy, które naprawdę są potrzebne. Warto uświadomić je o tym, że postać z ulubionej kreskówki na zeszycie zwiększa jego cenę, ale nie wpływa na użyteczność.
Oczywiście, warto znaleźć kompromis i też przychylić się do potrzeb dziecka. Można jednak zrobić to w przypadku akcesoriów, które są dużo trwalsze i ważniejsze np. piórnik z ulubioną postacią z bajki.
Mamy nadzieję, że te rady okażą się dla was przydane i pomogą wam oszczędzić pieniądze podczas zakupu wyprawki dla dziecka. Odpowiednie podejście do tematu może sprawić, że nie będzie to wydatek druzgocący dla naszego budżetu domowe. Życzymy udanych zakupów i sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym!