Czy można zjeść czekoladę z białym nalotem? Tłumaczymy

Kategoria: Kuchnia
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-10-10

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zajrzeć do szafki w poszukiwaniu słodyczy, a po otwarciu wybranej czekolady okazało się, że znajduje się na niej biały nalot. Myślałeś, że nie nadaje się już do spożycia i wyrzucałeś tabliczki do kosza, nic bardziej mylnego! Biały nalot pojawiający się na twoich ulubionych, czekoladowych słodkościach wcale nie jest objawem zepsucia się produktu, a jedynie naturalnym efektem wpływu czynników zewnętrznych na jej strukturę. 

Skąd wzięła się czekolada?

Starożytni Majowie i Aztekowie, którzy jako pierwsi w historii odkryli kakao, spożywali je gorzkie w formie płynnej jedynie z dodatkiem przypraw. Dopiero w XVI wieku w Europie czekolada pojawiła się w formie stałej tabliczki. Od tego czasu dodawano do niej również mleko oraz cukier, aby wysoko postawione klasy społeczeństwa mogły delektować się jej słodkim smakiem. Ze względu na koszta importu oraz produkcji ten luksusowy produkt początkowo nie był dostępny dla szerszego grona smakoszy. 

Co powoduje powstawanie nalotu na czekoladzie?

Biały nalot można podzielić na dwa rodzaje: cukrowy i tłuszczowy. Nalot cukrowy ma zdecydowanie bardziej chropowatą strukturę wynikającą z rozpuszczania kryształków cukru na skutek zmiany wilgotności, bądź chłodzenia czekolady, np. w lodówce. Natomiast nalot tłuszczowy wiąże się z przechowywaniem czekolady w nieprawidłowej, zmiennej temperaturze. Tłuszcz, który zaczął topić się w czekoladzie w wyniku podwyższonej temperatury, po jej obniżeniu zastyga, tworząc na jej powierzchni biały nalot.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak przechowywać czekoladę, aby uniknąć powstawania białego nalotu?

Najlepszym sposobem na przechowywanie czekolady, tak aby, jak najdłużej móc cieszyć się jej smakiem jest schowanie jej w zaciemnionym miejscu o stałej, pokojowej temperaturze oraz nienarażanie jej na kontakt z wilgocią. Idealnym miejscem będzie szafka kuchenna znajdująca się z dala od źródeł ciepła. Przechowywanie czekolady w lodówce, choć może się wydawać dobrym pomysłem, nie jest jednak zalecane. Aby smak czekolady nie uległ zmianie, warto przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu oraz nie zostawiać w pobliżu aromatycznych produktów.  

Jeśli jednak nie zdołasz uchronić jej przed białym nalotem, nic nie szkodzi. Twoja ulubiona czekolada nadal jest zdatna do spożycia, a jej skonsumowanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka.  

Podobne artykuły