Mycie okien latem nie należy do najłatwiejszych zadań. Upały sprawiają, że środek czyszczący i woda szybko odparowują. W ten sposób na oknach powstają smugi, które są trudne do usunięcia. W tym artykule dowiecie się, jak tego uniknąć.
Mycie okien w pełnym słońcu i podczas upałów może być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne (ryzyko udaru słonecznego). Dlatego kluczowe jest wybranie odpowiedniej pory dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie okien wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce nie jest tak intensywne, a temperatura jest łagodniejsza.
Jeśli masz wiele okien do umycia, warto rozłożyć pracę w czasie. Możesz podzielić mycie na kilka sesji — część rano, a resztę wieczorem. Albo rozłożyć pracę na kilka dni. Ważne jest, aby nie forsować się i nie pracować w pełnym słońcu przez cały dzień.
Gorąca woda co prawda lepiej domywa zabrudzenia, ale za to szybciej odparowuje. Przez to na szybach zaczną powstawać smugi, a ich mycie stanie się katorgą. Dlatego zdecydowanie lepiej użyć do ich mycia chłodnej wody, która będzie wolniej parować.
W gorących warunkach ważne jest, aby pracować szybko, aby woda i środek do mycia nie wyschły zanim skończysz. Jednak nie pośpieszaj się na tyle, aby pominąć jakiekolwiek miejsca.
Podczas mycia okien w upalne dni pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
Objawy udaru cieplnego (źródło: nfz.gov.pl):
Co należy zrobić, gdy pojawią się objawy udaru cieplnego? Należy udać się w chłodne, zacienione miejsce. Następnie postarać się obniżyć temperaturę ciała, np. za pomocą zimnych okładów i zdjęcia ubrania wierzchniego.
Należy również uzupełniać płyny, najlepiej wodę i w niedużych porcjach. Jeśli objawy nie będą ustępowały lub osoba zacznie tracić przytomność, należy wezwać pomoc medyczną pod numerem 999 lub 112.