Czy można udostępnić nagranie interwencji Policji? RPO zajmuje stanowisko.

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 15 kwietnia 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

W sieci pojawia się wiele nagranych przez obywateli interwencji Policji. Jest to związane z tym, że wiele osób nie zgadza się z tym jak Policja te interwencje prowadzi i uważa, że przekracza tym samym prawo. Jedno z takich nagrań z zatrzymania rowerzystki z Olsztyna trafiło do sieci.

W odpowiedzi KMP wydała oświadczenie, w którym napisała ” publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych”. KMP posłuzyła się stanowiskiem TSUE z 13 lutego 2019 roku: ” przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe”.

Odniósł się do tego Rzecznik Praw Obywatelskich, który informuje, że zacytowany fragment nie przytacza całości stanowiska TSUE. Jak informuje RPO: ” Trybunał wskazał bowiem w tym wyroku, że nagrywanie policjantów podczas interwencji i publikacja tych nagrań w sieci to w istocie objete RODO przetwarzanie danych osobowych. Ale jednocześnie na pytanie, czy publikacja takiego nagrania nie jest możliwa na zasadzie tzw. wyjątku dziennikarskiego, TSUE odpowiedział, że cel przepisów o ochronie danych osobowych należy w pewnym stopniu pogodzić z podstawowym prawem do wolności wypowiedzi.”

Czy można udostępnić wideo z interwencji Policji?

Trzeba pamiętać, że nie każde nagrane wideo będzie miało charakter „działalności dziennikarskiej”. Jeśli jednak w rozpowszechnieniu go celem jest zwrócenie uwagi publicznej na stanowiące zdaniem nagrywającego nadużycie działania funkcjonariuszy policji, choćby bez ich wiedzy i zgody, udostępnienie takiego nagrania może zostać uznane za działalność dziennikarską. Każda sprawa tego typu ma jednak charakter indywidualny i tak ją trzeba rozpatrywać.

Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał inspektora Zbuskiego o uzupełnienie komunikatu, bo w obecnej sytuacji wprowadza w błąd obywateli co do przysługujących im praw.

Podobne artykuły