Czy można samodzielnie usunąć kamień w pralce?

Porady Data publikacji: 12 lutego 2022

Kamień skutecznie skraca życie każdej pralki. To, jak wiele go osiądzie na wewnętrznych elementach urządzenia zależy od jakości naszej wody. Twardość wody możemy sprawdzić samodzielnie. Wystarczy zakupić tester twardości wody do samodzielnego użytku i sprawdzić, jaka woda płynie z naszych kranów.

Jeśli mamy twardą wodę, wtedy warto przemyśleć inwestycję w stałe jej zmiękczenie. Twarda woda nie tylko odbije się na długości życia sprzętów takich jak pralka lub zmywarka. Utrudnia ona również utrzymanie czystości w łazience, gdyż kamień bardzo szybko zaczyna osiadać na armaturze.

Jak można zmiękczyć wodę w domu?

Jednym ze sposobów jest filtr zmiękczający. Mamy tutaj do wyboru profesjonalne instalacje warte kilka tysięcy złotych, które zmiękczą cała wodę w naszym domu, ale również tańsze filtry odkamieniające, które możemy zastosować bezpośrednio przy pralce.

Jak usunąć kamień z pralki?

Jeśli nie mamy możliwości zadbać o zmniejszenie twardości wody, która trafia do pralki, to możemy postarać się regularnie usuwać kamień z pralki. Można zrobić to stosując domowe sposoby. Przydatna okaże się nam soda oczyszczona, za pomocą której odkamieniamy choćby nasze czajniki.

Możemy wyprać stare ręczniki na najwyższej możliwej temperaturze i najdłuższym czasie prania. Zamiast proszku wsypujemy jednak opakowanie sody oczyszczonej. Teraz wystarczy już pozwolić jej działać i poczekać, aż pranie się skończy. Powtarzając tę czynność co jakiś czas zadbamy o to, aby nasza pralka posłużyła nam dłużej.

Drugim z produktów, który możemy znaleźć w naszym domu, a może okazać się przydatny podczas usuwania kamienia z pralki jest kwasek cytrynowy. Również wykorzystywany przez nas często do odkamieniania czajnika. Postępuje dokładnie tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej.

W sklepach ze sprzętami AGD znajdziemy również dedykowane produkty do odkamieniania pralek i zmywarek. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy sypać je zgodnie z instrukcją producenta do szufladki na detergenty lub do bębna i włączyć pranie.

Podobne artykuły