Co zrobić gdy zaatakuje mnie pies?

Porady Data publikacji: 03 listopada 2018

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, że zaatakuje nas pies. Może wydarzyć się to podczas spaceru z dzieckiem, albo w czasie wizyty u znajomych. Sytuacji, w których możemy stać się celem ataku zwierzęcia może być wiele. Intencje też mogą być różne, ale nas najbardziej interesuje co w takiej sytuacji zrobić. Uderza nas adrenalina, nie chcemy przecież być pogryzionym przez psa. W przypadku silnych zwierząt może to skończyć się bardzo źle.

Co zrobić gdy pies nas zaatakuje

Pamiętaj o tym, że pies potrafi czytać emocje. Zauważa, że stajemy się nerwowi. Co ciekawe, psy posiadają tak zwane neurony lustrzane i przejmują od właściciela zachowanie. Gdy widzimy innego psa prowadząc naszego na smyczy i zaczynamy wtedy ją skracać, napinać i się denerwować, to nasz pies też zacznie być nerwowy i wyczuje w obcym psie zagrożenie. Przejmuje to zachowanie od nas i to my zachowując spokój moglibyśmy go tego oduczyć. Gdy pies zauważy, że jesteśmy zdenerwowani lub uciekamy stanie się bardziej agresywny i uzna nas za większe zagrożenie. Dlatego warto się uspokoić, stanąć i postarać się nic nie robić. Pies również wtedy nie będzie wiedział co zrobić i w tym czasie może pojawić się właściciel, który wybawi nas z opresji.

Nie patrz psu w oczy, nie próbuj go odstraszać. Po prostu stań nieruchomo i spróbuj zwrócić wzrok na inny obiekt w otoczeniu psa tak by nadal mieć go w polu widzenia, ale nie patrzyć bezpośrednio na niego. Nie porywaj się do ucieczki, to może zachęcić go do ataku. Pies zacznie Cię ścigać, a zaufaj nam, nie masz raczej szans w sprincie z psem.

Jeśli masz jakiś przedmiot w ręce, na którym Ci nie zależy, możesz go rzucić gdzieś obok psa, może się nim zainteresuje, a ty będziesz mogła się powoli wycofać. Czasami jednak konfrontacja może być nieunikniona. Pies jest zwinny, ale ty masz większą wagę i możesz postarać się przycisnąć go do ziemi. Wiele osób zaleca też położenie się na ziemi i schowanie twarzy, uszu i szyi w rękach, skulenie się na tak zwanego „żółwika” i przeczekanie. W wielu wypadkach pies zostawia wtedy swoją ofiarę w spokoju. Oczywiście może Cię pogryźć, ale ochronisz swoje życie. Pamiętaj, że pies w pierwszej kolejności próbuje rzucić się na twarz ofiary, dlatego staraj się ją ukryć. Dłonie zawsze splataj do wewnątrz, pies mógłby Ci odgryźć palce. Składamy je na karku, chronimy krtań, twarz, uszy i szyję.

Jeśli zdecydujesz się bronić, chwycisz kij lub inne narzędzie, nie uderzaj psa w głowę. Ma on bardzo mocną czaszkę, może to nie wyrządzić mu żadnej szkody, a tylko go rozwścieczyć. Jeśli zwierze jest duże i agresywne, atakuje Ciebie lub kogoś innego, pamiętaj, że chodzi tutaj nawet o życie. Możesz spróbować wcisnąć mu coś do pyska aby zablokować mu możliwość działania. Nie odciągaj jednak gryzionej osoby, pies nie będzie chciał oddać swojej ofiary, a to sprawi, że zada jej jeszcze głębsze rany. Trzeba wiele odwagi by przeciwstawić się dużemu psu. Wiele osób zastanawia się teraz pewnie czy można zabić psa w obronie własnej? Wystarczy tutaj przytoczyć odpowiedni artykuł Kodeksu Karnego.

Art. 25. § 1. KK. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Pamiętajcie jednak, że mówimy o obronie koniecznej i dobrania do niej odpowiednich środków koniecznych do zapewnienia życia. Zwierzę też samo w sobie nie jest winne całej sytuacji. Często winę ponoszą właściciele, którzy źle je wychowali lub puścili samodzielnie bez nadzoru, czego robić nie powinni. Czasami wina leży po naszej stronie i do takich sytuacji dochodzi przez nieuwagę.

Podobne artykuły