Czy można mieć toaletę na działce ROD?

Ogród Data publikacji: 31 sierpnia 2022

Czy można mieć toaletę na działce ROD? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych działkowiczów. Spędzanie czasu na własnej działce może być naprawdę przyjemne, ale co w sytuacji, gdy najdzie nas potrzeba. Czy musimy wówczas szukać jakiegoś miejsca z toaletą publiczną lub wracać do domu, aby skorzystać z naszej łazienki? Nie, oczywiście nie miałoby to sensu. Na działce ROD również możemy mieć toaletę. Musi ona jednak spełniać pewne wymogi.

Regulamin ROD a toaleta na działce

Na stronie Polskiego Związku Działkowców znajdziemy regulamin ROD. Aktualny znowelizowany regulamin wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku. W nim znajdziemy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań związanych z własną działką. Poznamy swoje obowiązki, ale również prawa.

W artykule 41 znajdziemy dopuszczalne urządzenia, które mogą znajdować się na naszej działce. Jest to choćby altanka, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, zbiorniki wodne, ale również bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe. Więcej na ten temat mówi artykuł 43. Dowiadujemy się z niego, że winę za ewentualne skażenie ponosi działkowiec. Wywóz nieczystości musi odbywać się na warunkach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach.

Niestety na działce nie ustawimy przysłowiowego „wychodka”. Gdy dojdziemy do rozdziału VII Przepisy porządkowe, z artykułu 68 dowiemy się, że zabrania się działkowiczom stawiania wolnostojących toalet, szop i komórek.

Jak wcześniej już się dowiedzieliśmy, na działce możemy zbudować altanę. Łapią się pod to również letnie domki, które znajdziemy na wielu działkach ROD. Toaleta nie może być wolnostojąca, ale może pozostać zlokalizowana właśnie w takim domku. Następnie podłączona do szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe, na budowę którego pozwala nam regulamin ROD. Musimy jednak pamiętać, aby wszystko odbyło się z odpowiednimi procedurami i przepisami.

Zarówno budowa altany, jak i instalacja szamba powinny być zgłoszone do ROD. Altana musi również spełniać warunki określone w regulaminie ROD. Po przedstawieniu projektu w przypadku wątpliwości może okazać się, że zarząd ROD odmówimy nam i będziemy musieli nanieść stosowne poprawy.

Altana a działka ROD

Na temat altany na działce ROD dowiemy się więcej z artykułu 44 regulaminu. Według niego altana działkowa to wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy. Może więc być zamknięta i mieć formę domku letniego. Pod warunkiem, że spełnia wymogi:

  • powierzchnia do 35 m2
  • powierzchnia tarasu, werandy do 12 m2 (powyżej tego wlicza się do powierzchni samej altany)
  • wysokość do 5m przy dachu stromym i 4m przy dachu płaskim
  • odległość od granic działki nie mniejsza niż 3 m

Podobne artykuły