Jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci – 3 propozycje

Zdrowie Data publikacji: 07 lutego 2022

Zaburzenia odżywiania u dzieci to dość powszechny problem. Nieprawidłowa dieta może spowodować poważne problemy ze zdrowiem i doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zachowanie dzieci podczas posiłku. Zwłaszcza że pociech potrafią być bardzo sprytne. O to 3 propozycje, jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci!

1. Poważna rozmowa

Jeśli dziecko jest na tyle duże, że będzie umiało zrozumieć powagę sytuacji, to koniecznie należy z nim porozmawiać. Wystarczy wyjaśnić, jakie konsekwencje niesie za sobą złe odżywianie i jaki ma wpływ na organizm. Jak najbardziej można podczas rozmowy wykorzystać ogólnodostępne informacje. Dziecko szybciej uwierzy, kiedy na własne oczy zobaczy skutki niedożywienia. Warto także zapytać, czy w jego życiu nie dzieje się nic złego, niepokojącego. Rodzice czasami mogą przegapić jakieś przykre wydarzenie, które dla dziecka jest bardzo istotne. Należy pamiętać, że dziecięca psychika jest bardzo delikatna i nawet najmniejszy frasunek może być wyzwaniem. Ponadto dziecko na każdym etapie życia potrzebuje wsparcia, zrozumienia i akceptacji.

2. Zadbanie o suplementację

Odpowiednia suplementacja w przypadku niedożywienia dzieci jest bardzo ważna. Tylko w ten sposób można uchronić organizm przed całkowitym wyniszczeniem. Nieregularne lub zbyt małe posiłki nie dostarczą odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych. Natomiast suplementy na niedożywienie w swoim składzie zawierają białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka. W skrajnych przypadkach, gdy nieunikniona jest hospitalizacja, to suplementy często są podawane dojelitowo. W warunkach domowych można stosować je doustnie. W dużej mierze suplementy na niedożywienie to często jedyne, możliwe rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli dziecko systematycznie odmawia spożywania posiłków.

3. Urozmaicenie posiłków

To rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku młodszych dzieci. Warto poświęcić trochę czasu, aby posiłki wyglądały na bardziej atrakcyjne i smaczne, ale też zdrowe. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Kanapki można ozdobić warzywami ułożonymi w zabawny uśmiech lub w ten sposób udekorować owsiankę. Również jajecznica czy naleśniki mogą przybrać zupełnie nową formę. Ciekawym rozwiązaniem jest też wspólne przygotowanie posiłków. Dziecko na pewno chętniej zje danie, w którego powstawaniu brało czynny udział. Oczywiście należy mu powierzyć obowiązki możliwe do wykonania. Porażka, czyli np. spalenie naleśników nie zachęci dziecka do jedzenia.
Można także pomyśleć o całkowitej zmianie jadłospisu. Dotychczas serwowane posiłki mogły się zwyczajnie znudzić. Nie zaszkodzi zapytać dziecka na, co ma ochotę, czego chciałoby spróbować. W ten sposób zauważy, że jego zdanie jest ważne i łatwiej będzie mu mówić o swoich potrzebach.

Zaburzenia odżywiania u dzieci to na tyle poważny problem, że nie można go bagatelizować. Gdy będzie się nasilać, rodzice nie powinni zwlekać i jak najszybciej udać się do psychologa. Być może zaburzenia mają podłoże psychologiczne i tylko specjalista będzie umieć je znaleźć i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im szybciej próba rozwiązania problemu zostanie podjęta, tym większa jest szansa na pozytywne zakończenie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły