Czosnek na odciski – jak usunąć odciski czosnkiem?

Zdrowie Data publikacji: 2021-04-12

Czosnek wykorzystywany jest z powodzeniem nie tylko w kuchni. Ma wiele zastosowań, a już w starożytności stosowano go do leczenia wielu chorób. Dzisiaj kojarzy nam się z jedzeniem lub leczeniem przeziębienia. Okazuje się, że leczenie odcisków czosnkiem to świetne rozwiązanie. Pamiętajmy, że czosnek na odciski nie powinien być stosowany zbyt długo, ponieważ może podrażnić ranę. Zastanawiasz się jak wyleczyć odciski na stopach? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Odciski na stopach – czym są i skąd się biorą?

Odciski są zgrubiałą warstwą naskórka, a powstają przed ciągły nacisk na jedno miejsce. Skóra zostaje podrażniona i zaczyna wytwarzać twardą warstwę tkanki. Najczęściej nie są dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale sprawiają dyskomfort i ból, a oprócz tego nie wyglądają estetycznie. Każdy, kto kiedykolwiek miał odciski na stopach, wie jak bardzo utrudniają poruszanie się. 

Odciski na stopach pojawiają się najczęściej i wiele osób zna to uczucie. Czasami można też spotkać się z odciskami na dłoniach. Szczególnie narażone na ich powstawanie są osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, ale też osoby, które dużo pracują fizycznie. Odciski często powstają przez ciągłe powtarzanie tych samych ruchów i silne naciski na te same miejsca w ciele. Źle dobrane obuwie również sprzyja powstawaniu odcisków. Nie powinniśmy chodzić w zbyt ciasnych butach.

Zdarza się, że domowe sposoby zawodzą i konieczne jest udanie się do podologa. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem odcisków się zmagamy. Nagniotki to najłagodniejsza z odmian. Zazwyczaj są niewielkie i okrągłe, a pozbycie się ich nie powinno być żadnym problemem. Modzele występują na naszych stopach najczęściej i zazwyczaj są lekko żółte, a skóra wokół nich jest delikatnie podrażniona. Najbardziej problematyczne są odciski z korzeniem. Zazwyczaj są bardzo twarde, a u ich podstawy znajduje się czop rogowy. Może powodować duży ból i dyskomfort, ponieważ korzeń dosięga do zakończeń nerwowych. 

Domowe sposoby na odciski.

W aptekach znajdziemy wiele gotowych preparatów na odciski, ale możemy zacząć od metod domowych. Pamiętajmy, że nie są one skuteczne w każdym przypadku i jeżeli problem jest nasilony, to warto skonsultować się z lekarzem. Z pojedynczym i niewielkim odciskiem możemy spróbować poradzić sobie sami. Do tego celu warto wykorzystać plaster cebuli lub cytryny. Świetnie sprawdza się też smarowanie odcisku różnymi preparatami, na przykład pokruszoną aspiryną lub sproszkowaną witaminą A. Powinniśmy delikatnie masować podrażnione miejsce. Można do tego zastosować olejek rycynowy albo olejek arganowy. Mają one dobry wpływ na naskórek. 

Leczenie odcisków czosnkiem.

Jednym z domowych sposobów jest też leczenie odcisków czosnkiem. Czosnek możemy wykorzystywać nie tylko w kuchni, ponieważ ma on bardzo szerokie zastosowanie. Jego właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe są bardzo pomocne przy leczeniu odcisków. Mówi się, że jest to naturalny antybiotyk, ale wspomaga też układ krążenia. Posiada wiele wartościowych mikroelementów i witamin. 

Leczenie odcisków czosnkiem polega właśnie na traktowaniu go jako naturalnego antybiotyku. Poprawia elastyczność naszych naczyń krwionośnych, co sprawia, że przepływ krwi jest dużo lepszy. Dzięki zastosowaniu czosnku możemy uniknąć wdania się zakażenia. Należy pamiętać, że łatwo w ten sposób podrażnić skórę. Czosnek jest ostry, więc nie powinniśmy stosować go zbyt długo i w miejscach, w których skóra jest szczególnie wrażliwa. Warto kontrolować reakcję tkanki i w razie powikłań przerywać stosowanie czosnku. 

Czosnek na odciski – jak stosować?

Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry. Zazwyczaj odciski na stopach pojawiają się w trudno dostępnych miejscach. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie oczyścić skórę. Warto zmiękczyć stopy w wodzie i umyć je szarym mydłem. Na osuszone stopy nakładamy wcześniej przygotowany czosnek. Musimy też dokładnie zabezpieczyć zdrową skórę, tak aby czosnek się do niej nie przedostał. W tym celu użyjmy bandaża, waty albo wodoodpornego plastra. 

Czosnek możemy pokroić na plasterki, nałożyć, zabezpieczyć i pozostawić na noc. Jeżeli używamy rozgniecionego czosnku, to nie powinniśmy pozostawiać go na tyle godzin. Warto kontrolować, jak reaguje skóra, ponieważ czosnek w takiej formie ma dużo ostrzejsze działanie, a jego sok na zdrowej tkance spowoduje podrażnienie. 

Czosnek na odciski – powikłania.

Domowe sposoby mogą być bardzo skuteczne, a czosnek na odciski może przynieść kojące rezultaty. Niestety nie jest to metoda idealna. Nie powinniśmy jej stosować przy bardzo zaostrzonym stanie zapalnym oraz na odciski ropiejące. Może to tylko jeszcze bardziej pogorszyć stan naszej skóry. Zawsze musimy zadbać o sterylne warunki, a czosnek kroić zdezynfekowanym nożem. Nie zapominajmy też, aby po nocy zdejmować opatrunek i wietrzyć ranę. Ważne jest też to, jakiego materiału używamy do stworzenia opatrunku. Powinien być to materiał oddychający, najlepiej z naturalnego tworzywa. 

Jeżeli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek komplikacje, to powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Silny i nieleczony stan zapalny może doprowadzić do wielu problemów. Wszystkie domowe sposoby mogą być skuteczne i pomocne, ale należy używać ich rozsądnie i tylko w przypadku niewielkich odcisków.

Jak jeszcze można wykorzystać czosnek?

Czosnek zawiera w sobie wiele wartościowych składników i dlatego warto go stosować w codziennej diecie. Może wspomagać walkę z infekcjami wirusowymi układu oddechowego. W okresie jesienno-zimowym jest zbawienny dla naszego organizmu. W czasie przeziębienia powinniśmy pić czosnek z mlekiem, ponieważ rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie i wzmaga potliwość. 

Czosnek ma świetny wpływ na układ trawienny. Przyspiesza trawienie i pracę jelit oraz zapobiega powstawaniu wzdęć. Warto stosować go jako dodatek do ciężkostrawnych potraw. Jest też niezwykle pomocny w walce z pasożytami wewnętrznymi. Picie nalewki z czosnku albo jedzenie surowych ząbków czosnku to dobre wsparcie dla naszego organizmu. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły