23 września 2020

Co zrobić ze śmierdzącymi butami

Nasze stopy pocą się. W butach zwiększa się więc wilgotność, a następnie bakterie rozwijające się w nich powodują ich nieprzyjemny zapach. Jest to całkowicie normalne, ale jednocześnie bardzo niekomfortowe. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam co zrobić gdy buty śmierdzą.

Powiemy Wam jak usunąć brzydki zapach z butów. Warto jednak pamiętać o tym, że to jak mocno pocą się nasze stopy w butach, zależy również od nas.

Bardzo ważna jest jakość samych butów. Jeśli będą wykonane ze sztucznych materiałów, a jednocześnie nie będą dość przewiewne, to nic dziwnego, że nasza stopa będzie się w nich pocić. To samo dotyczy skarpetek, które nosimy. Sztuczne materiały nie sprzyjają dobrej wentylacji stopy, a wtedy ta się mocniej poci. Dlatego dobrym wyjściem są skarpetki z naturalnych tkanin lub skarpetki sportowe, które zazwyczaj posiadają dobrą wentylację.

Jak usunąć brzydki zapach z butów

No dobrze, stało się już. Nasze buty brzydko pachną i chcemy z nich usunąć ten zapach. To prostsze niż myślisz. Pierwszym sposobem, który wykorzystamy jest zamrażarka. Jest tylko warunek – musisz mieć w niej miejsce na buty i szczelny foliowy worek, w którym je zamkniesz.

Zamrażarka zabija brzydki zapach butów

Buty wystarczy włożyć do worka, szczelnie go zamknąć i na noc umieścić w zamrażarce. Niska temperatura zabije bakterie, a jednocześnie usunie brzydki zapach.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona pochłania wilgoć, ale również dezynfekuje. Dlatego świetnie sprawdza się w roli środka odświeżającego do butów. Wystarczy wyspać sody do środka, potrząsnąć butem i zostawić na noc.

Rano sodę wysypujemy i wnętrze buta czyścimy odkurzaczem. Będzie ono suche więc bez problemu wciągniemy sodę.

Torebki po herbacie

Torebki herbaty świetnie chłoną wilgoć i usuwają nieprzyjemne zapachy. Torebki powinny być wcześniej zaparzone, a następnie wysuszone np. na grzejniku.

Pamiętaj, że sposoby te zadziałają, ale jeśli Twoje stopy nadal będą się pocić i w butach zostanie wilgoć, to problem wróci. Dlatego zastanów się nad zmianą skarpetek – te są dużo tańsze niż buty.

Wraz z opakowaniem butów dostałaś również torebki SILICA GEL. Nie wyrzucaj ich. Ich zadaniem jest właśnie absorbcja wilgoci. Dlatego gdy już zdejmiesz buty możesz je zostawić w nich na noc. Dzięki temu będą pochłaniać wilgoć, a buty rano nie będą śmierdziały.