Co zrobić ze ścinkami styropianu pozostałymi po ociepleniu budynku?

Porady Data publikacji: 12 maja 2021

Gdy ocieplamy dom zawsze pozostają niewykorzystane ścinki styropianu, które następnie nie są nam do niczego potrzebne. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest ustalenie utylizacji ich przez firmę wykonującą ocieplenie budynku. Niestety często problem ten pozostaje na barkach inwestora, który samodzielnie musi się ich w jakiś sposób pozbyć. W tym artykule podpowiemy Wam co z nimi zrobić.

Niezależnie od tego w jaki sposób pozbędziemy się ścinków styropianu po ociepleniu domu, warto przypilnować, aby wykonawca wszystkie ścinki regularnie zbierał i pakował do worków. Dzięki temu będą czyste i nie zanieczyszczą okolicy. Styropian jest bardzo lekki, a więc wiatr może takie ścinki bez trudu rozrzucić po sąsiadujących z naszą działką terenach.

Odwieź styropian do PSZOK-u

PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, do którego mieszkańcy mogą w ramach opłaty, którą już płacą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oddać selektywnie zebrane odpady. Możemy zawieść do niego opony samochodowe, stare meble, zużytą elektronikę i również styropian.

Zanim to zrobimy warto zadzwonić do Zakładu Gospodarki Komunalnej w naszym mieście i dowiedzieć się, na jakich zasadach przyjmowany jest styropian. Na pewno jednym z warunków będzie to, że musi być on czysty. Dlatego na początku artykułu uczuliliśmy Was, aby był on na bieżąco pakowany do worków.

Styropian to odpad, który podlega recyklingowi. Może więc być ponownie wykorzystany, a więc PSZOK przyjmie go od nas za darmo lub za pewną opłatą. Pod warunkiem, że nie będzie zanieczyszczony. Zależne jest również to od Zakładu Gospodarki Komunalnej w naszym regionie. Niektóre nie zgadzają się na przyjmowanie odpadów budowlanych. Inne posiadają miesięczne limity. Dlatego warto w pierwszej kolejności zadzwonić i zapytać o możliwość zdania odpadów po ociepleniu budynku.

Wystaw ogłoszenie w sieci

Jak wspomnieliśmy wcześniej, styropian można poddać recyklingowi. Dlatego istnieją firmy, które bardzo chętnie przyjmą takie ścinki i zdejmą z nas problem. Następnie wykorzystają go na przykład do zrobienia granulatu. Ze styropianu korzystają również firmy internetowe, które krusząc go mogą w ten sposób zyskać tanie zabezpieczenie do paczek wysyłanych swoim klientom. Czasami również okazuje się przydatny indywidualnym inwestorom jako element izolacji.

Warto więc wystawić ogłoszenie. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda nam się oddać styropian, a do tego również odejdzie nam problem jego transportu.

Zleć to firmie zajmującej się utylizacją odpadów

W wielu miastach działają specjalistyczne firmy, które zajmują się utylizacją odpadów i materiałów budowlanych. W takiej firmie możemy zamówić kontener, który zostanie przez daną firmę podstawiony pod naszą posesję. Do kontenera tego następnie zbierzemy styropian, który zostanie zabrany i zutylizowany. Musimy jednak liczyć się w takiej sytuacji z pewnymi kosztami. Koszt kontenera o pojemności ok. 4-5 m3 może wynosić w okolicach 500 zł. Jest to oczywiście zależne od regionu.

Skontaktuj się z producentem styropianu

Jeśli w naszej okolicy znajduje się producent styropianu, wtedy warto się z nim skontaktować. Bardzo często chętnie przyjmie od nas ścinki styropianu, które będzie mógł potem wykorzystać w procesie produkcyjnym. My za to za darmo pozbędziemy się problemu związanego z jego utylizacją.

Gdzie nie można wyrzucać styropianu?

Styropian jako odpad budowlany nie może trafić do kosza na śmieci na odpady zmieszane. Również żaden z pojemników na odpady segregowane nie jest przeznaczony do jego selektywnej zbiórki. Oczywiście nigdy nie pozbywamy się odpadów w sposób nielegalny i szkodzący środowisku. Dlatego nie wyrzucamy go do lasu lub nie pozostawiamy w rowie przy drodze.

Podobne artykuły