Marzysz o ogrodzie przynoszącym na myśl dziką przyrodę? Ogród porośnięty mchem i paprociami może być czymś wyjątkowym. Najprostszym sposobem na pozyskanie mchu do naszego ogrodu wydaje się być przyniesienie go z lasu. Czy jednak można to zrobić?
Niestety w lesie zabronione jest zbieranie mchu. Oznacza to, że nie możemy zebrać go w celu posadzenia go w naszym ogrodzie. Dodatkowo, za złamanie tego zakazu grozi nam kara w wysokości nawet tysiąca złotych. Jednak to nie jedyna rzecz, której z lasu wynosić nam nie wolno.
Zabronione jest również wydobywanie żywicy i soku (np. sok z brzozy). Nie wolno również zbierać kory, którą często wykorzystujemy w naszym ogrodzie. Zabronione jest również wydobywanie ziemi czy drewna.
Niewiele rzeczy tak naprawdę możemy z niego wynieść. Las powinniśmy po wizycie w nim pozostawić w takim samym stanie w jakim go zastaliśmy. Możemy wynieść z niego jedynie runo leśne, do którego należą choćby grzyby czy jagody. Pod warunkiem, że zbieramy je na własny użytek. Możemy również zebrać zioła czy kwiaty, ale też w niedużych ilościach. Pamiętać trzeba jednak o obszarach chronionych oraz gatunków pod ochroną, których pod żadnym pozorem nie wolno nam zbierać.
Jeśli zamierzasz w swoim ogrodzie hodować mech, musisz pamiętać, że lubi on wilgoć. Gleba, na której rośnie powinna być kwaśna. Istnieje domowy sposób na zakwaszanie gleby za pomocą octu. Pisaliśmy o nim w jednym z naszych poradników, który dotyczy wykorzystania octu w ogrodzie.
W wielu poradnikach w sieci znajdziecie informację o tym, że mech można zebrać w lesie. Niestety wiemy już, że jest to ryzykowne. Dlatego dużo lepszym sposobem na jego pozyskanie jest po prostu kupienie mchu. Możemy zrobić to w marketach budowlanych z działem „ogród” lub w sklepach ogrodniczych.
Pamiętajcie o tym, że nie musicie kupować tak dużo mchu, jak wielki plac chcecie nim pokryć. Wystarczy, że kilka kępek mchu zblendujemy na małych obrotach z 2 szklankami maślanki, 1 szklanką wody oraz 1 szklanką piwa. Dodajemy do tego również pół łyżeczki cukru. Następnie taką mieszanką smarujemy powierzchnie, które chcemy pokryć mchem. Możemy również podlać nią ziemię.
Tą samą technikę wykorzystuje się do tworzenia żywych obrazów z mchu na ścianach. Można w ten sposób stworzyć dowolne kształty, które są dekoracja murów czy fasad budynków.
Kępki mchu możemy posadzić w ogrodzie i poczekać, aż sam się skolonizuje. Mech rozmnaża się przez zarodniki. Trzeba stworzyć mu tylko odpowiednie warunki do rozwoju, a więc zapewnić kwaśną glebę, cień oraz wilgoć.