Co zrobić gdy dziecko spadnie z łóżka?

Gdy dziecko spadnie na ziemię z łóżka czy fotela lub jakiegokolwiek innego miejsca jest kilka rzeczy, które zrobić należy. Jest to z pewnością stresująca sytuacja dla każdego rodzica. Nigdy nie wiemy czy coś dziecku się nie stało. Dlatego po takim upadku jako rodzic musisz zrobić kilka rzeczy.

Co zrobić gdy dziecko spadnie z łóżka

Staraj się zachowaj w tej sytuacji spokój bo teraz bardzo dużo zależy od Ciebie. Musisz bardzo dokładnie przyglądać się swojemu dziecko i zobaczyć jak funkcjonuje. Jeśli nie może się uspokoić, dalej płacze i zachowuje się nieswojo to nie czekaj, tylko zawieź je na SOR. Jeśli dziecko poprzytula się i uspokoi to prawdopodobnie jest z nim wszystko ok, ale nie oznacza to, że o sytuacji tej możesz zapomnieć. Przez przynajmniej jeden dzień staraj się uważnie przyglądać dziecku by zauważyć jakieś symptomy odbiegające od normy. W końcu to ty znasz swoje dziecko najlepiej i zauważysz pewne zachowania, które dla dziecka nie są standardowe.

Dziecko jest bardzo delikatne. Nawet upadek z tak niewielkiej wysokości może skończyć się urazem głowy. Dlatego gdy dziecko jest nieswoje, zaczyna się potykać i przewracać bądź widać, że ma zawroty głowy gdy jeszcze nie chodzi. Mogą pojawić się też wymioty i inne objawy, które o tym świadczą. Wtedy pomoc medyczna jest potrzebna od razu i nie ma co zwlekać.  Sprawdź również poszczególne części ciała dziecka. Zobacz jak zgina nóżkę, rączki czy porusza ramionami.

Pamiętaj jednak o tym, że najczęstszymi urazami w takiej sytuacji są właśnie urazy głowy. Główka dziecka zwłaszcza małego nie jest jeszcze tak twarda i rozwinięta jak u dużego dziecka. Lekarz będzie w stanie dokładnie ocenić czy nie doszło do wstrząśnienia mózgu czy zwykłego obicia. Może też dojść do dużo gorszych przypadków jak krwawienie w mózgu.

Sama też wiele możesz zrobić zanim udasz się do lekarza. Obejrzyj dokładnie głowę dziecka. Zobacz czy nie ma siniaków lub obrzęków i to nie tylko po samym upadku, ale też po jakimś czasie po nim, dlatego ważne jest to by przez jakiś czas mieć dziecko na uwadze.

 

Skomentuj

Co zrobić gdy dziecko spadnie z łóżka?