Co zrobić, aby kot nie załatwiał się w naszym ogrodzie

Bez kategorii Data publikacji: 10 kwietnia 2024

Większość z nas kocha zwierzęta, jednak jest spora różnica pomiędzy miłością do pupila a tolerowaniem jego złego zachowania. Jeśli więc Twój kot bezwstydnie wypróżnia się w Twoim ogrodzie, a co gorsza — na rabacie kwiatowej lub grządce warzywnej, niszcząc przy tym całą Twoją pracę — koniecznie skorzystaj ze skutecznych metod, by temu zapobiec!

Dlaczego kot załatwia się w ogrodzie i jakie są tego skutki?

Odchody oraz mocz kota to siedlisko patogenów i bakterii. Co więcej, pozostałości po kocim wypróżnieniu mają nieprzyjemny, a zarazem bardzo intensywny zapach. Bezpośredni kontakt z jakąkolwiek rośliną może grozić jej wypaleniem.

Kocie fekalia, ze względu na to, iż zwierzęta są mięsożercami, mogą prowadzić do pojawienia się chorób roślin, a w efekcie — chorób i schorzeń u osób, które w późniejszym czasie zdecydowały się te rośliny zjeść. Są to mocne powody, by oduczyć kota opróżniania się w ogrodzie czy na grządce warzywnej.

Co zrobić, by kot zrezygnował z załatwiania się w ogrodzie?

Najważniejszym krokiem, który musi wykonać właściciel, aby kot zaprzestał wypróżniania w ogrodzie, jest odstraszenie go. Można tego dokonać przy użyciu pojemników z octem. Wystarczy postawić je w kluczowych miejscach w ogrodzie bądź wkopać je w ziemię, a następnie, wraz z upływem czasu, uzupełniać płyn. Koty nie przepadają za aromatem octu, dlatego z pewnością nie będą zbliżać się do chronionych w ten sposób miejsc.

Koty nie lubią wody — wykorzystaj zraszacze

Nie od dzisiaj wiadomo, że koty nie lubią wody, nie lubią, kiedy są mokre. Dobrym sposobem, by zniechęcić czworonożne mruczące zwierzęta do odwrotu, jest wykorzystanie zraszaczy. Nie muszą to być zraszacze wbudowane w trawnik. Wystarczy niedrogie urządzenie pozwalające na włączenie się w momencie, kiedy w pobliżu zostanie wykryty ruch.

Zraszacze warto usytuować w miejscu, gdzie najczęściej widywany jest kot oraz odnajdywane są jego odchody. Podczas następnych odwiedzin zostanie zaskoczony lejącą się na niego wodą, więc na pewno poczuje odrzucenie i nie zechce się więcej załatwić w danym miejscu.

Wyznaczenie miejsca do wypróżniania może zdziałać cuda

Odstraszenie obcego kota z pewnością skończyłoby się na powyższych działaniach. Sprawa zaczyna się komplikować, jeśli zależy nam, aby to nasz kot nie szkodził w ogródku. W takiej sytuacji nie wystarczy go przestraszyć, ale trzeba również przygotować dla niego specjalne miejsce do wypróżniania.

Ciekawym sposobem jest stopniowe odsuwanie kota od ulubionego miejsca wypróżniania. Jak to zrobić? Wystarczy zebrać ziemię z tych miejsc, włożyć ją do jednej bądź dwóch kuwet i ustawić obok. Zadaniem właściciela będzie regularne przestawianie tych kuwet, aż będą usytuowane w miejscu docelowym, z dala od grządki czy rabaty.

Dodatkowo stare miejsce wypróżniania warto podlewać wywarem ze skórek cytrynowych, ponieważ koty nie akceptują tego zapachu. Czynność powtarzać do momentu, aż kot zacznie pozostawiać po sobie odchody wyłącznie w kuwecie lub kuwetach. Można pozostawić je na zewnątrz lub po jakimś czasie wysypać ich zawartość bezpośrednio na ziemię.

Podobne artykuły