4 sposoby na mycie dachówki przed malowaniem

Mój dom Data publikacji: 30 kwietnia 2024
Mycie dachówki: przed i po - polifarb.lodz.pl

Planujesz pomalować dach? To stosunkowo prosty i niedrogi zabieg, który przy odpowiednim wykonaniu może poprawić stan i wygląd Twojego dachu na wiele lat. Jest jednak pewien haczyk – aby rezultaty prac były trwałe, należy zadbać o staranne przygotowanie powierzchni do malowania. Sprawdź 4 najlepsze sposoby na mycie dachówki przed malowaniem.

1. Mycie dachówki myjką ciśnieniową

Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie powierzchni dachu do malowania jest mycie dachówki myjką ciśnieniową. Woda pod ciśnieniem skutecznie usuwa nie tylko powierzchowne zabrudzenia, ale również „wymywa” je z porów materiału. Ta metoda nadaje się do różnych typów dachów. Myjka ciśnieniowa pozwoli na skuteczne mycie dachówki ceramicznej, betonowej, a nawet blachodachówki. Metoda usuwa różne rodzaje zabrudzeń. Jest to świetny sposób na szybkie czyszczenie dachówki z mchu i porostów

Woda pod ciśnieniem pozwala także sprawdzić, czy stara powłoka malarska nie wymaga usunięcia. Jeśli zniesie czyszczenie bez szwanku, można bezpośrednio na nią nakładać nową farbę. Jeśli jednak stara warstwa łuszczy się przy myciu dachówki myjką ciśnieniową, należy usunąć jej wszelkie luźne pozostałości.

Mycie dachówki myjką ciśnieniową - polifarb.lodz.pl

2. Czyszczenie dachówki z mchu specjalnymi preparatami

Twój dach pokrył się warstwą mchu, porostów lub glonów, a Ty nie masz myjki ciśnieniowej? To nie problem. Na rynku znajdziesz bowiem specjalne preparaty przeznaczone do usuwania tego rodzaju zabrudzeń. Zwykle wystarczy nanieść je na powierzchnię, odczekać chwilę, a następnie spłukać lub zetrzeć. Wybór preparatów na rynku jest spory – szukaj środków do usuwania osadów biologicznych. Uprzednio upewnij się jednak, że nadają się do rodzaju czyszczonej powierzchni. Sprawdź też instrukcję użytkowania i zapoznaj się z wszelkimi środkami ostrożności!

3. Czyszczenie blachodachówki z rdzy

Jeśli chcesz przygotować do malowania blachodachówkę, musisz zwrócić uwagę na jej stan, a w szczególności na ogniska korozji. Co prawda niektóre farby mogą być nakładane bezpośrednio na rdzę, ale usunięcie jej nadmiaru i tak jest wskazane. W tym przypadku zwykłe mycie dachówki nie wystarcza. Rdzę zazwyczaj w pierwszej kolejności usuwa się mechanicznie – np. za pomocą papieru ściernego. Następnie można zastosować specjalny preparat odrdzewiający, np. od ten od marki Polifarb Łódź, który – reagując z rdzą – wpływa na jej usuwanie. Tego typu środki często mają też właściwości ochronne, dzięki czemu ryzyko pojawienia się korozji w przyszłości jest zredukowane.

4. Odtłuszczanie dachówki przed malowaniem

Bezpośrednio przed malowaniem dachówkę należy odtłuścić. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie specjalnego preparatu do odtłuszczania i mycia dachów. Ważne, aby był dopasowany do rodzaju czyszczonej powierzchni. 

Inną metodą jest po prostu użycie wody z odrobiną detergentu (np. mydła, płynu do mycia naczyń). Wybrany preparat należy dokładnie nałożyć na całą powierzchnię, a następnie spłukać. Jeśli nie masz myjki ciśnieniowej, możesz do tego celu wykorzystać np. wąż ogrodowy.

Odpowiednie przygotowanie dachu – udane malowanie

Metody czyszczenia i mycia dachówki należy dopasować do rodzaju występujących na niej zanieczyszczeń oraz typu powierzchni. Ważne, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń, a następnie dobrze odtłuścić dach. Przed malowaniem powinien też dokładnie wyschnąć. Zapewni to optymalne rezultaty w zakresie estetyki, ale też trwałości wykonanych prac.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły