Co zrobić, aby cięte róże wytrzymały dłużej

Porady Data publikacji: 10 maja 2023

Chcesz, aby cięte róże wytrzymały dłużej? Możesz, to osiągnąć stosując prosty trik, który znają również profesjonalne kwiaciarki. Sprawdzi się on również w przypadku innych gatunków kwiatów. Dlatego warto go zapamiętać. Mamy wiosnę, a więc w naszych domach coraz częściej będą gościły świeże rośliny.

Sposób, aby cięte kwiaty wytrzymały dłużej

Aspiryna jest lekiem na wiele dolegliwości. Stosujemy ją w przypadku bólów głowy, gorączki, przeziębienia. Ma jednak dużo więcej ciekawych właściwości i jedną z nich jest przedłużenia życia ciętych kwiatów.

Jeśli chcesz, aby róże w wazonie dłużej zachowały świeżość, wówczas do wody dodaj tabletkę aspiryny. Dzięki temu cięte kwiaty wytrzymają dłużej.

Co zrobić, aby cięte kwiaty wytrzymały dłużej

Warto jednak tę czynność połączyć z kilkoma innymi zasadami, dzięki czemu uzyskamy najlepszą skuteczność. Oto kilka porad, do których wartko się zastosować.

Świeżość kwiatów

Wybieraj świeże kwiaty, najlepiej cięte rano lub wieczorem, kiedy są najmniej odwodnione.

Przygotowanie kwiatów

Przed umieszczeniem róż w wazonie, obetnij łodygi pod kątem 45 stopni, najlepiej pod bieżącą wodą, aby zminimalizować ryzyko wprowadzenia powietrza do naczyń roślinnych. Usuń dolne liście, które mogłyby znaleźć się pod powierzchnią wody.

Woda w wazonie

Używaj czystej, świeżej wody i regularnie ją wymieniaj co 2-3 dni. Możesz dodać do wody środek konserwujący kwiaty (np. kwiatowy pokarm) lub domowe rozwiązanie, takie jak aspiryna, łyżeczka cukru, odrobina cytryny lub octu jabłkowego.

Miejsce postawienia wazonu

Umieść wazon z różami w chłodniejszym, przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, grzejników i sprzętów elektrycznych emitujących ciepło.

Zadbaj o czystość

Regularnie czyść wazon, aby uniknąć rozwoju bakterii i alg, które mogą skracać żywotność kwiatów.

Podobne artykuły