Jak dopasować okna PCV do elewacji, dachu i drzwi? Poradnik dla kupujących

Mój dom Data publikacji: 22 czerwca 2023

Nowoczesny dom powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale także estetyczny i ciekawie zaaranżowany. Warto więc, aby każdy element budynku współgrał z pozostałymi komponentami otoczenia. W jaki sposób dopasować stolarkę okienną do stylu i koloru elewacji, dachu czy drzwi? Przedstawiamy przydatne wskazówki.

Odporność i kolorowa różnorodność

Okna plastikowe, czyli inaczej okna PCV, to obecnie standard w polskim i ogólnoświatowym budownictwie. Są szczelne, odporne na zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych. 

Co ciekawe, popularna nazwa „PCV” nie jest poprawa z językowego punktu widzenia. Do produkcji plastikowych okien jest wykorzystywany poli(chlorek winylu), czyli materiał PVC (z angielskiego Poli Vinyl Chloride). Potoczny termin PCV powstał na podstawie skróconej polskiej nazwy, w której dwie ostatnie litery zostały zamienione miejscami. Ten skrót, choć błędny, na dobre przyjął się w języku polskim i jest dziś wykorzystywany przez większość producentów rur, opakowań, drzwi czy okien. 

Jeszcze do niedawna popularne „plastiki” występowały niemal wyłącznie w kolorze białym. Dziś do wyboru jest o wiele więcej opcji kolorystycznych, a futryny można harmonijnie zestawiać z pozostałymi częściami budynku. Które aranżacje są obecnie najmodniejsze?

Bo liczy się pierwsze wrażenie

Elewacja to reprezentacyjna część budynku. Pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim ociepla i chroni ściany przed wilgocią, zmiennymi temperaturami oraz promieniami słonecznymi. Zazwyczaj składa się z kilku warstw, a ostatnia z nich jest najbardziej zdobna i stanowi wizytówkę domu.

​​Jaką taktykę obrać podczas dopasowywania okien do fasady domu? Pierwszym rozwiązaniem jest zestawienie poszczególnych elementów na zasadzie podobieństw. Taki pomysł sprawdzi się szczególnie w nowoczesnym budownictwie, w którym króluje minimalizm i neutralne barwy. Do jasnej elewacji można zatem dobrać okna plastikowe w odcieniach bieli lub szarości. Taki zabieg podkreśli gustowny charakter konstrukcji, a sam budynek zyska na lekkości. 

Inną, równie ciekawą koncepcją, jest zestawienie jasnej elewacji z ciemną stolarką okienną. To bezpieczne i niezwykle eleganckie połączenie, które nigdy nie wyjdzie z mody. Można również pójść o krok dalej, stawiając na mocne, kolorystyczne kontrasty. Do wyboru są m.in. niebieskie, zielone, a nawet czerwone profile okienne, które prezentują się wyjątkowo stylowo na tle jasnej, neutralnej kolorystycznie elewacji. Nie jest to popularne rozwiązanie, jednak z całą pewnością przyciągnie wzrok i znajdzie zwolenników wśród wielbicieli nieoczywistych i odważnych aranżacji. 

Kontrast czy harmonijne dopasowanie?

Jeszcze do niedawna dobieranie stolarki okiennej do drzwi wejściowych opierało się na klasycznym zestawieniu bieli i brązu. Dziś coraz częściej do głosu dochodzą odważniejsze koncepcje, w których jest dozwolone łączenie niecodziennych, a czasem nawet kontrastujących ze sobą barw. W takim przypadku to drzwi i okna, a nie elewacja, stanowią reprezentacyjną część budynku. Można zatem puścić wodzę fantazji i postawić na futryny w kolorze czerwieni lub purpury oraz skrzydła drzwiowe w odcieniu matowej czerni. Wszystkie chwyty dozwolone!

Oczywiście w modzie nadal są sprawdzone połączenia, czyli klasyczna biel stolarki okiennej i drzwi w odcieniach brązu. To bezpieczne rozwiązanie, które pasuje niemal do każdej aranżacji i harmonijnie uzupełnia wystrój otoczenia.

Połączenia idealne 

Drzwi i elewacja to nie jedyne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, planując montaż okien. W przypadku domu równie istotny jest dach, który powinien tworzyć spójną kompozycję ze stolarką okienną. Jakie są możliwości?

Dach czarny – klasyczna czerń pięknie prezentuje się w zestawieniu z czerwienią, złotem lub mahoniowym brązem. Aby stworzyć harmonijną oprawę, warto zdecydować się na ramy okienne w powyższych kolorach. Z kolei biała stolarka w połączeniu z czarnym dachem da ciekawy efekt kontrastu.

Dach szary – odcienie szarości to doskonałe tło dla białych lub kremowych framug. Ciekawym, aczkolwiek rzadziej wybieranym rozwiązaniem, jest zestawienie popielatego dachu z czerwoną stolarką okienną. Piękne połączenie dla odważnych!

Dach antracytowy – elegancki antracyt to barwa na pograniczu ciemnej szarości i czerni. Do dachu w takim kolorze pasują ramy w podobnym odcieniu. W połączeniu z białą elewacją cała kompozycja prezentuje się niezwykle stylowo i gustownie. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą z kolei postawić na stolarkę w jasnym kolorze.

Nie tylko powszechna biel

Jak widać, plastikowe okna wcale nie muszą być nudne! Profile okienne występują w kilku ciekawych odsłonach, które można z powodzeniem dopasować do elewacji, dachu oraz drzwi budynku. Są tu dozwolone zarówno jednolite zestawienia kolorystyczne, jak i kontrastujące połączenia. Wszystko zależy od wyobraźni i gustu!

Podobne artykuły