Co się stanie, gdy nie odbierzemy paczki z paczkomatu?

Porady Data publikacji: 30 stycznia 2022

Zastanawiasz się, co się stanie, gdy nie odbierzesz paczki z paczkomatu? Może zdarzyć się tak, że zamówimy do paczkomatu paczkę, ale z pewnych powodów nie będziemy w stanie odebrać jej w wyznaczonym czasie. Co się stanie z nieodebraną paczką z paczkomatu? Odpowiemy na to pytanie w tym artykule.

Co się stanie, gdy nie odbierzemy paczki z paczkomatu?

Każda paczka, którą zamówimy do paczkomatu czeka tam na nas 48 godzin. Jeśli nie zdążymy jej odebrać w tym czasie dostaniemy informację, że czas odbioru paczki upłynął. Teraz będzie musiał z paczkomatu wyjąć ją kurier, a następnie zostanie rozpoczęty proces jej zwrotu do nadawcy. Jeśli jednak mimo przekroczonego czasu zdążymy zanim kurier ją odbierze, wtedy możemy ją jeszcze z paczkomatu pobrać.

Czy możemy odebrać paczkę z paczkomatu, gdy zabierze ją już kurier?

Obecnie w powodu sytuacji pandemicznej oddziały inPost są zamknięte do odwołania. To sprawia, że nie możemy odebrać paczki z oddziału, tak jak było to możliwe wcześniej, gdy znajdowała się ona w nim jeszcze do czasu zwrócenia jej do nadawcy.

Dlatego w przypadku, gdy wiemy, że nie zdążymy odebrać paczki najlepiej jest skorzystać z opcji przedłużenia odbioru paczki z paczkomatu, która dostępna jest w aplikacji inPost Mobile.

Jak przedłużyć czas odbioru paczki z paczkomatu?

W aplikacji inPost Mobile możemy przedłużyć czas odbioru paczki z paczkomatu o 24 godziny. Co więcej, czynność tę możemy powtarzać wielokrotnie. Jednak za usługę taką musimy zapłącić. Kosztuje ona 7,99 zł za każde przedłużenie odbioru paczki w paczkomacie.

Opcja przedłużenia odbioru paczki w aplikacji pojawi się, gdy do planowanego terminu odbioru pozostanie 12h (lub 24h w punkcie inPost z konkretnymi godzinami otwarcia).

Przedłużenie odbioru paczki w paczkomacie krok po kroku:

  1. Otwórz aplikację inPost Mobile
  2. Na liście śledzenia przesyłek lub w jej szczegółach dotknij przycisk „Przedłuż
  3. Opłać przedłużenie paczki za pomocą Blik, szybkich przelewów DotPay lub karty płatniczej
  4. Teraz masz dodatkowe 24 godziny na odebranie paczki

Jak odebrać paczkę w paczkomacie?

Odebranie paczki w paczkomacie jest bardzo proste i zrobić możemy to na kilka sposobów. Najwygodniejszym z nich jest odbiór paczki zdalnie za pomocą aplikacji inPost.

Odbiór paczki zdalnie z paczkomatu

Gdy nasza paczka znajduje się już w paczkomacie wystarczy udać się pod paczkomat. Następnie uruchamiamy aplikację inPost i wchodzimy w szczegóły danej paczki. Wybieramy opcję „Otwórz skrytkę zdalnie”, a wtedy skrytka sama się otworzy. Wyjmujemy z niej paczkę, a skrytkę zamykamy. Odebranie paczki potwierdzamy w aplikacji i gotowe. Nie musimy dzięki temu czekać w kolejce.

Odbiór paczki z paczkomatu za pomocą kodu QR

Gdy paczka zostanie umieszczona w paczkomacie otrzymamy wiadomość e-mail, w której znajdziemy kod QR. Znajdziemy go również w aplikacji inPost w szczegółach paczki. Na ekranie paczkomatu wybieramy „Odbierz paczkę”. Pod ekranem paczkomatu znajduje się czytnik kodów QR. Wystarczy zbliżyć do niego telefon z wyświetlonym kodem lub wydrukowany kod z wiadomości e-mail, a skrytka otworzy się. Będziemy mogli wyjąć wtedy paczkę i ponownie zamknąć skrytkę.

Odbiór paczki z paczkomatu za pomocą kodu i numeru telefonu

Ostatnia metoda odbioru paczki z paczkomatu wymaga od nas podania naszego numeru telefonu oraz kodu odbioru paczki. Na ekranie paczkomatu wybieramy opcję „Odbierz paczkę”. Następnie wpisujemy nasz numer telefonu oraz kod odbioru, który składa się z 6 cyfr. Znajdziemy go w wiadomości e-mail, która potwierdza umieszczenie paczki w paczkomacie. Kod znajdziemy również w aplikacji inPost. Jeśli dane, które podamy będą poprawne otworzy się skrytka, z której następnie możemy pobrać paczkę.

Jak nadać paczkę w paczkomacie?

Wysłanie paczki w paczkomacie jest równie proste, jak jej odebranie. Możemy zrobić to na dwa sposoby. Bezpośrednio w paczkomacie lub w domu korzystając z Internetu.

Jak nadać paczkę w paczkomacie za pomocą aplikacji inPost

Jest to chyba najwygodniejsza opcja nadania paczki paczkomatem. Wystarczy, że uruchomimy aplikację, a następnie wybierzemy opcję „Nadaję”. Następnie wybieramy czy chcemy nadać paczkę z paczkomatu do paczkomatu, czy z paczkomatu bezpośrednio do domu nadawcy. Wybiermay rozmiar przesyłki, od której zależy cena i przechodzimy dalej, gdzie będziemy mogli podać dane odbiorcy i nadawcy. W przypadku odbiorcy wybieramy również paczkomat, w którym zostanie umieszczona paczka. Chyba, że wybraliśmy opcję wysłania do domu.

Na koniec korzystając z płatności online płacimy za przesyłkę. Otrzymamy wówczas kod nadania oraz kod QR. Wystarczy teraz, że wraz z kodem i paczką udamy się do dowolnego paczkomatu. Skanujemy kod QR lub wybieramy „Mam kod nadania lub kod zwrotu” i gotowe. Otworzą nam się drzwiczki do skrytki, w której umieszczamy paczkę i gotowe.

Jak nadać paczkę w paczkomacie przez stronę internetową?

Jeśli nie mamy aplikacji, możemy nadać paczkę przez stronę. Wystarczy wejść na inpost.pl/szybkienadania i wypełnić formularz. W efekcie wygenerowana zostanie etykieta na paczkę, którą wystarczy wydrukować i nakleić na przesyłkę. Następnie udajemy się z paczką do paczkomatu i wygodnie możemy nadać przesyłkę.

fot. inpost.pl/szybkienadania

Podobne artykuły