Sposoby na cięcie i pielęgnację krzewów ozdobnych w ogrodzie

Ogród Data publikacji: 20 listopada 2020 / Aktualizacja: 2020-11-23
Kobieta przycinająca krzewy w ogrodzie

Podstawową czynnością pielęgnacyjną roślin w ogrodzie, tuż obok ich podlewania i nawożenia, jest oczywiście przycinanie, które nie tylko formuje krzewy w docelowy i pożądany kształt, ale przede wszystkim daje możliwość pozbycia się obumarłych gałązek i daje szansę na odżywienie całej rośliny. Jak przycinać swoje drzewka, krzewy i rośliny w ogrodzie by im nie zaszkodzić? O czym bezwzględnie trzeba pamiętać? Sprawdźmy!

Krzewy ozdobne do ogrodu – dlaczego cięcie jest tak ważne?

Jeżeli zależy nam na zdrowym i kształtnym wyglądzie rośliny, nie wystarczy jej regularnie podlewać i dbać o nawożenie ziemi, w której jest zasadzona – trzeba im pomóc stosując cięcia, które usuną martwe gałązki, pomogą w regeneracji, a przede wszystkim wydobędą naturalne walory dekoracyjne.

Przycięte krzewy ozdobne w ogrodzie

Sposoby na cięcie krzewów ozdobnych są różne, i w dużej mierze zależą od ich struktury, rozgałęzienia, jak również okresu i długości wzrastania. Krzewy ozdobne do ogrodu wymagają co jakiś czas podcięcia ich gałązek w sposób fachowy, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak np. kwitnięcie. Można podzielić je na kilka kategorii. Poznaj sposoby na cięcie krzewów ozdobnych.

Jeśli chcesz poznać termin cięcia krzewów ozdobnych, zerknij do artykułu na http://www.domogrod.info/kiedy-przycinac-krzewy-ozdobne.

Rodzaje cięć pielęgnacyjnych o których musisz wiedzieć!

  • Cięcie tuż po posadzeniu – pierwsze podcięcie rośliny po osadzeniu jej w glebie pomaga w odzyskaniu równowagi po zmianie gleby i przesadzeniu. Niektóre sadzonki krzewów ozdobnych tego nie lubią, np. forsycja pośrednia, jednak w większości przypadków ten zabieg jest polecany głownie z powodów zdrowotnych rośliny. Niektórzy zalecają również minimalne podcięcie korzeni przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, by przyspieszyć jej adaptację do nowych warunków.
  • Cięcie formujące koronę – jest to kolejne cięcie formujące krzewy, które powinno nastąpić nie wcześniej niż po 3 latach od posadzenia rośliny. Nadajemy jej wówczas ostateczny kształt korony, dzięki czemu ma ona pożądany przez nas wygląd. Powinno być ono intensywne, a im więcej gałązek obetniemy, tym lepiej roślina będzie wyglądać ale i rosnąć. Zaleca się wykonywać to cięcie w okresie zimowym, np. w lutym czy marcu.
  • Cięcie stymulujące kwitnienie – znaczenie obcinania starych pędów jest tutaj doskonale uzasadnione, ponieważ kwitnienie następuje na nowych pędach. Pozbycie się starych i zwiędniętych spowoduje, że dana roślina będzie kwitła bogato i gęsto.

Krzewy ozdobne do ogrodu, które posiadamy już dłużej niż kilka lat, warto podcinać co roku, w tzw. stanie spoczynku, czyli okresie typowo zimowym lub późno jesiennym. Jest to tzw. cięcie odmładzające. Stymuluje to wzrost nowych gałązek, pozwala pozbyć się starych i zwiędniętych pędów, jak również pomaga w procesie kwitnienia, kiedy nadchodzi pora danego gatunku.

Aby w przyszłości móc cieszyć oko pięknie przyciętymi krzewami, warto już na etapie kupna sadzonek wybrać te wysokiej jakości. Internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/11-krzewy-ozdobne ma w swojej ofercie mnóstwo odmian krzewów ozdobnych, które stanowić będą piękną i praktyczną ozdobę każdego ogrodu.

Czy wszystkie krzewy powinny być przycinane?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, że praktycznie każdy krzew powinien mieć usuwane stare i spróchniałe gałązki, by wspomóc wzrost nowych pędów, niekoniecznie jest to prawdą. Niektóre sadzonki krzewów ozdobnych, takie jak złotokap pospolity, bardzo źle reagują na podcinanie gałązek, a w efekcie czego niezwykle powoli i ciężko się regenerują.

Należy pamiętać, że cięcie formujące krzewy zakłóca naturalne procesy życiowe rośliny, a mechaniczne przycinanie gałązek jest niepotrzebną i bardzo krzywdzącą ingerencją w naturalny organizm rośliny, co na pewno odbije się na jej kondycji i wyglądzie.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Sposoby na cięcie krzewów ozdobnych są różne, jednak każde z nich wymaga odpowiedniego sprzętu. Internetowy sklep ogrodniczy pozwoli wyposażyć się w sekator o ostrych ostrzach, którym bez problemu zdołamy podciąć mniejsze krzewy i drzewka o cienkich gałązkach. Problem może pojawić się jednak w przypadku większych drzew, krzewów czy roślin ozdobnych, które gałęzie są o wiele za grube dla sekatora.

W tym przypadku warto sięgnąć po nożyce mechaniczne, które ułatwiają nadawanie kształtu roślinom ozdobnym nawet o grubszych gałęziach. Pilarki spalinowe, które każdy internetowy sklep ogrodniczy ma w swoim asortymencie, również doskonale sprawdzają się w dużych, gęsto zadrzewionych ogrodach, gdzie pielęgnacja i utrzymanie określonych form roślin jest znacznie trudniejsze.

O autorze: 
Aleksandra Karcz – pisarka, 
autorka licznych artykułów lifestyle. 
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

Podobne artykuły