Co oznacza SUS?

Lifestyle Data publikacji: 31 stycznia 2022

SUS – co to znaczy? Czasem ciężko jest nam zrozumieć nasze dzieci. Zwłaszcza, gdy zaczną używać zwrotów, które popularne są w ich środowisku. Co jakiś czas powstają nowe słowa, które zaczynają być wplatane w wypowiedzi naszych dzieci. Jednym z takich słów jest „SUS”. Jeśli zastanawialiście się, co to słowo oznacza, to w tym artykule Wam to wytłumaczymy.

Znaczenie słowa SUS

SUS to skrót od angielskiego słowa „suspicious” „suspect”, czyli podejrzany. Aby dobrze zrozumieć znaczenie tego słowa warto znać jego pochodzenie. Słyszeliście o grze Amoung Us, która była przez ostatnie dwa lata bardzo popularna wśród młodzieży?

Gra polegała na tym, że kilkoro graczy znajdywało się na statku kosmicznym. Wykonywali proste zadania. Jeden z graczy był jednak sabotażystą. W grze nazywany był inpostorem, czyli oszustem. Musiał przeszkadzać w wykonywaniu przez załogę zadań i jednocześnie zabić jej członków. Zadaniem załogi było natomiast odgadnięcie, kto jest oszustem i wyrzucenie go ze statku. W czasie gry gracze mogli zwoływać naradę i na czacie pisać kogo ich zdaniem powinno się wyrzucić ze statku. Aby komunikować się szybciej zamiast używać pełnego zwrotu „suspect”, czyli podejrzany mówiono, że „Gracz 1 jest sus”.

Popularność tej gry sprawiła, że do języka przeniknął zwrot „SUS”, który oznacza, że ktoś zachowuje się w podejrzany sposób i mu nie ufamy. Możemy też odpowiedzieć tym słowem, gdy ktoś zrobi coś wyjątkowo dziwnego, tak jak oszust na statku w grze Amoung Us, który nie zachowuje się jak standardowy członek załogi.

Przykładowe zastosowania słowa SUS

Słowo SUS może być stosowane w różnych sytuacjach. Oczywiście może standardowo dotyczyć tego, że ktoś jest podejrzany. Np. „Marcin ciągle gapi się na mnie, SUS”. Podkreślamy tym, że jego zachowanie jest podejrzane.

Możemy również tym słowem niejako zaprzeczyć jakiemuś faktowi informując, że coś jest dziwne. Na przykład siedzimy obok kogoś, kto je szpinak, a większość go nie lubi. Zapyta więc, czy mamy ochotę, a my odpowiemy „SUS”. Czyli jednocześnie wyrazimy niechęć do szpinaku i zdziwienie, że ktoś może go lubić.

Kolejnym przykładowym zastosowaniem tego słowa może być zrobienie komuś zdjęcia, kto robi coś dziwnego naszym zdaniem i podpisanie go SUS. Gdybyśmy wysłali samo zdjęcie, ktoś mógłby zastanawiać się o co w nim chodzi. Gdy podpiszemy je „SUS” odbiorca wie już, że ktoś na nim robi coś podejrzanego lub dziwnego.

Teraz już wiecie co oznacza SUS. Łatwiej będzie Wam zrozumieć, o co chodzi Waszym dzieciom :) Nie polecam jednak nadużywać tego słowa. Wśród młodzieży wychodzi to naturalnie, takim językiem komunikują się na co dzień. Gdy rodzice jednak chcą być na czasie i zaczynają stale wtrącać takie słówka wychodzi to wtedy trochę cringowo. Dlatego warto wiedzieć co to znaczy, ale nie trzeba tego słowa samemu nadużywać :) To taka rada od rodzica dla rodzica, żeby nie robić siary przed znajomymi dziecka.

Podobne artykuły