Czy w Polsce są jeszcze budki telefoniczne? Co można z nimi zrobić?

Lifestyle Data publikacji: 2021-09-07
fot. Zygmunt Szczepaniak

Pamiętacie jeszcze budki telefoniczne? Znajdowały się one w większości dużych miast. W czasach, gdy telefon stacjonarny w domu był luksusem, to właśnie z nich wykonywaliśmy telefony. Początkowo wystarczyło wrzucić do nich monetę, aby móc wykonać połączenie. Był to jednak łakomy kąsek dla złodziei. Dlatego później monety zamieniono kartami telefonicznymi z paskiem magnetycznym, na którym zapisane były sławne „impulsy”.

Początkowo budki telefoniczne przybierały formę oszklonych kabin. Podobnych do tych, które znamy z Wielkiej Brytanii. Zdjęcie poniżej udostępnione przez PAP Arch Foto pochodzi z 1969 roku i pokazuje budkę telefoniczną znajdującą się na ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie.

Później jednak przybrały bardziej praktyczną formę automatu z daszkiem, który zamontować można było na słupie czy fasadzie budynku.

Kolekcjonowanie kart telefonicznych

Kolekcjonowanie zużytych kart telefonicznych stało się hobby wielu osób. Na kartach tych znaleźć można było różnego rodzaju grafiki. Niektóre były seriami okazjonalnymi wydanymi z okazji różnych wydarzeń, na przykład Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Inne przedstawiały zdjęcia zabytkowych budynków, latarnii morskich czy parków narodowych. Była również kolekcja upamiętniająca polskich noblistów, a nawet karty znanych marek, które służyły jako nośnik reklamy dla tych firm.

Oczywiście każdy szanujący się kolekcjoner dążył do posiadania jak największej liczby niepowtarzających się egzemplarzy. Nawet dziś można jeszcze spotkać na portalach ogłoszeniowych oferty sprzedaży takich kolekcji kart.

fot. allegrolokalnie.pl

Koniec budek telefonicznych

Wraz z upowszechnieniem się telefonów stacjonarnych budki telefoniczne stawały się coraz mniej potrzebne. Ostateczny gwóźdź do trumny przybiło rozpowszechnianie się telefonii komórkowej. Jak podaje Wikipedia, jeszcze w 2000 roku budek z telefonami było blisko 95 tysięcy w całym kraju. W 2010 roku liczba ta zmalała niemal o połowę.

Rok 2017 przyniósł definitywny koniec budek telefonicznych. Wcześniej obecne były jeszcze w więzieniach, szpitalach czy urzędach. Orange Polska zdecydował jednak zlikwidować ostatnie budki. Decyzja podjęta w 2016 roku znalazła swoje urzeczywistnienie do końca 2017 roku.

Jeszcze w sierpniu 2017 roku rzecznik sieci Orange Wojciech Jabczyński poinformował, że kilka automatów telefonicznych zostało jeszcze w dwóch województwach, ale do końca września zostaną zdemontowane.

Teraz budki telefoniczne są rzadko spotykanym reliktem przeszłości. Poszczególne niezdemontowane jeszcze egzemplarze można znaleźć w różnych miastach. Jak choćby tą stojącą jeszcze w 2020 roku przy dworcu PKP w Malborku.

Jak dzisiaj wykorzystać budkę telefoniczną?

Na stare budki telefoniczne można obecnie trafić na portalach ogłoszeniowych. Po co miałby ktoś je kupować? Sentyment do dawnych lat sprawia, że są one często wykorzystywane jako dekoracje w klubach stylizowanych na czasy PRL-u, czy w przydomowych ogródkach.

Pomysłów na ich wykorzystanie jest wiele i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Niektórzy zamieniają je w prawdziwe akwaria. Inni dają im drugie życie robiąc z nich stylowe biblioteczki. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów, którymi możecie się zainspirować, gdy uda Wam się wejść w posiadanie starej budki telefonicznej.

Podobne artykuły