Zastosowania octu jakich nie znaliście

Porady Data publikacji: 29 maja 2021

Zwykły biały ocet, który w naszej kuchni wykorzystujemy głównie do zakwaszania potraw, wykorzystać możemy na wiele różnych sposobów. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak może on się Wam przydać, choćby podczas porządków. 

Środek dezynfekujący

Ocet zabija bakterie i zarazki. Dlatego można wykorzystać go jako środek do dezynfekcji różnych powierzchni. Wystarczy, że wlejecie do butelki z atomizerem miarkę octu, a następnie drugą miarkę zwykłej wody. 

Takim preparatem wystarczy spryskać powierzchnie, które chcemy zdezynfekować, a następnie przetrzeć do sucha. Co więcej, środek ten przyda się również podczas czyszczenia rdzy, gdyż ocet również sobie z nią radzi. 

Czyszczenie łazienki

Biały ocet wykorzystaj podczas czyszczenia toalety. Wiesz już, że działa jak środek antybakteryjny, dlatego sprawdzi się podczas czyszczenia muszli klozetowej. Wystarczy pryskać ją octem, a potem wytrzeć. Usuwa również osady z kamienia i rdzy. 

Może chcesz sprawić, aby fugi w łazience znów były białe? Do tego celu również możesz wykorzystać ocet. Zrób pastę z octu i sody oczyszczonej, a następnie wyszoruj nią płytki i na koniec umyj podłogę jak zwykle. 

Udrażnianie rur za pomocą octu

Z pewnością nie raz mieliście problem z zatkanym odpływem. Możesz spróbować udrożnić rury wykorzystując sodę oczyszczoną oraz ocet. Sodę wsypujemy do odpływu – nie za dużo, a następnie dolewamy octu. Zacznie się pienić i rozpuszczać zatory z tłuszczu czy innych produktów, które trafiają do odpływu. 

Mycie okien za pomocą octu

Ocet sprawdza się w roli środka do czyszczenia okien, który dodatkowo nie pozostawia smug. Jak to zrobić? Po prostu przygotuj miskę z wodą. Na cztery litry wody dodaj szklankę octu i wymieszaj. Woda najlepiej, aby była ciepła. Następnie umyj nią szyby i wytrzyj do sucha. Możesz również w ten sposób umyć ramy okienne. 

Możesz również stworzyć płyn w butelce z atomizerem. Również pozostaw proporcje 4:1 i wymieszaj roztwór w butelce. Następnie spryskaj okno i wytrzyj papierowymi ręcznikami. Ręczniki powinny być dobrej jakości, aby nie pozostawiały białego meszku. Świetnie sprawdza się czyściwo papierowe bezpyłowe, które stosuje się w różnych specjalistycznych warsztatach. Składa się ono w 100% z celulozy. 

Podobne artykuły