Cieniowanie włosów – wady i zalety cieniowania włosów. Czego unikać?

Uroda Data publikacji: 02 kwietnia 2022

Cieniowanie włosów jest jedną z wielu technik fryzjerskich. U niektórych kobiet może zwiększyć objętość fryzury i ułatwić jej układanie, ale jak wszystko, ma to też swoje wady. Przed podjęciem decyzji o cieniowaniu włosów warto zastanowić się, czy w naszym przypadku to będzie dobry wybór. Powiemy też czego unikać podczas cieniowania włosów

U kogo sprawdzi się cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów sprawdzi się szczególnie u kobiet, które mogą pochwalić się fryzurą kręconą lub falowaną. W takim przypadku łatwiej będzie nam wydobyć ładny skręt i uniknąć plątania włosów. U posiadaczek ciężkich i gęstych włosów również sprawdzi się zabieg cieniowania. Poprawi on ich ułożenie i nada fryzurze lekkości. Mimo wszystko zawsze warto najpierw skonsultować się z zaufanym fryzjerem. 

U kobiet z kwadratową twarzą dobrze sprawdzi się długa, pofalowana i lekko pocieniowana fryzura. Panie z trójkątnym kształtem twarzy powinny zdecydować się na krótsze włosy do ramion. Przy okrągłych rysach dobrze sprawdzi się fryzura pocieniowana w taki sposób, żeby lekko zakrywać boki. Jak widzisz – wiele zależy od indywidualnych cech wyglądu każdej kobiety.

U kogo nie sprawdzi się cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów zdecydowanie nie sprawdzi się u kobiet, które mają cienkie i bardzo rzadkie włosy. W efekcie mogą stać się one jeszcze bardziej przerzedzone, a przecież nie o to nam chodzi. Panie z bardzo porowatymi i prostymi włosami również powinny zrezygnować z tego rodzaju cięcia. Często wtedy włosy zaczynają się rozdwajać, a to utrudnia ich układanie.

Dbaj o włosy codziennie

Przed każdą drastyczną zmianą fryzury powinniśmy zadbać o kondycję naszych włosów. Oczywiście trzeba o tym pamiętać zawsze, ale przed wizytą u fryzjera jest to szczególnie ważne. Warto zwracać uwagę na jakość kosmetyków, których używamy. Najczęściej to końcówki są narażone na niszczenie, więc powinniśmy poświęcić im więcej uwagi. Jeżeli nie wiemy, jak pielęgnować włosy w domu, to warto skonsultować się ze specjalistą. 

Cieniowanie włosów – rodzaje

Wydawać by się mogło, że cieniowanie włosów to nic trudnego. Skoro jest to technika cięcia, to wykonuje się ją zawsze w ten sam sposób. Nic bardziej mylnego! Sam ten zabieg można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od rodzaju włosów klientki. Najbardziej popularne jest cieniowanie warstwowe i często sprawdza się przy długich włosach. Kolejne pasma przenikają się w niewidoczny sposób. Dwuwarstwowe cieniowanie pomoże nam w układaniu fryzury, a trójwarstwowe doda jej objętości. 

Cieniowanie włosów z pazurkami polega na tym, aby pasma różnej długości były widoczne gołym okiem. Taką fryzurę można uzyskać zarówno na długich, jak i krótkich włosach. W ten sposób możemy ukryć wiele niedoskonałości, ale nie każdy będzie się dobrze czuł w takim wydaniu. Warto zastanowić się, co będzie lepiej do nas pasowało.

Fryzura powinna być dopasowana do kształtu naszej twarzy. Jeżeli zależy nam na zakryciu czoła, to możemy zdecydować się na grzywkę. Tak obcięte włosy można pocieniować, ale również grzywkę. Długość w tym przypadku nie ma znaczenia. Dużo ważniejszy jest cel jaki chcemy osiągnąć i kształt naszej twarzy. To fryzjer powinien zaproponować najlepsze rozwiązanie dla konkretnej klientki. 

Zalety cieniowania włosów

Wiele kobiet zastanawia się, jakie są zalety cieniowania włosów. W dużym skrócie można powiedzieć, że to zależy. Ogromne znaczenie ma długość, rodzaj i kondycja naszych włosów. Mimo wszystko bardzo często cieniowanie pomaga nam lepiej je układać, szczególnie w przypadku fal lub loków. 

Rozczesywanie staje się prostsze, a fryzura może nabrać lekkości. Cieniowanie pozwala też uzyskać pożądany przez klientkę kształt. Włosy mogą się mniej plątać, a dzięki temu nie wyrywamy ich później. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami włosów kręconych, to dobrze wykonane cieniowanie może jeszcze bardziej wzmocnić skręt. 

Wady cieniowania włosów

Niestety wady cieniowania włosów mogą czasem przysłonić ich zalety. Niepoprawnie i nieumiejętnie wykonane cieniowanie może doprowadzić do łamania i rozdwajania się końcówek. Później przycinanie takich zniszczonych włosów jest znacznie utrudnione. Oprócz tego kobiety często zmagają się też z nadmiernym puszeniem i elektryzowaniem.

Jeśli zdecydujemy się na cieniowanie włosów, to musimy pamiętać, że wykonanie niektórych fryzur będzie niemożliwe. Ułożenie nierównych pasm nie zawsze jest takie proste. Cieniowane włosy są też bardziej narażone na uszkodzenia, które są też znacznie bardziej widoczne, niż w przypadku innego rodzaju cięcia. 

Czego unikać podczas cieniowania włosów?

Bardzo ważny jest sprzęt, którego używa fryzjer do cieniowania włosów. Takiego cięcia nie powinno się wykonywać nożyczkami z ząbkami ani brzytwą, ponieważ to miażdży i strzępi nasze włosy. Kolejna sprawa to delikatne przejścia między warstwami. Jeżeli będą one zbyt widoczne, to uzyskamy bardzo nienaturalny efekt. Warto poprosić też fryzjera o wskazówki, co do pielęgnacji i układania takiej fryzury.

Podobne artykuły