Fakty i mity na temat mycia włosów – to musisz wiedzieć!

Uroda Data publikacji: 22 marca 2023

Na temat mycia włosów powstało już wiele mitów. Jeszcze do niedawna pokutował ten, że włosy powinno się myć jak najrzadziej, gdyż to uszkadza ich strukturę. Dziś rozprawimy się z mitami i przedstawimy Wam zasady prawidłowego mycia włosów. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Jak często myć włosy?

Wiele osób zastanawia się, jak często myć włosy? Odpowiedź zasadniczo jest bardzo prosta. Należy to robić tak często jak to konieczne. Jeżeli Wasze włosy mają tendencję do przetłuszczania się, to koniecznie powinniście myć je codziennie, gdyż  gromadzący się łój oraz sebum zatykają pory, osłabiają też cebulki i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Oczywiście tłuste włosy nie prezentują się też estetycznie. Jeżeli musicie często myć włosy, to pamiętajcie, aby stosować lekkie szampony na bazie naturalnych ekstraktów z owoców. Np. ekstrakt z winogron łagodzi podrażnienia, reguluje też wydzielanie sebum. Dobry szampon do codziennego stosowania nie może zawierać silikonów czy też SLS, gdyż te składniki oblepiają włosy i powodują przesuszenie skóry głowy. Zdecydowanie lepiej zastosować szampony z proteinami, które odbudowują strukturę włosów. Szampon należy nałożyć na dłoń, a dopiero potem rozprowadzić go na całej długości włosów i na skórze głowy. Szampon utrzymujemy na włosach przez ok. 5 minut, a potem spłukujemy go letnią bądź chłodną wodą. W żadnym wypadku nie należy spłukiwać ciepłą wodą, która może spowodować nadmierne przetłuszczanie się włosów. 

Mity na temat mycia włosów – co musisz wiedzieć?

Często można usłyszeć, że przed wizytą u fryzjera nie należy myć włosów, gdyż wtedy farba będzie lepiej się trzymać, a także wchłaniać w strukturę włosów. Jednak jest to kolejny mit, którego lepiej nie powielać. Trzeba wiedzieć, że przed wizytą u fryzjera i to niezależnie czy będziecie podcinać włosy czy też farbować ze względów higienicznych trzeba myć włosy. Wiele osób sądzi, że odżywkę do włosów stosuje się tylko po ich umyciu, a nie jest to prawda. Można zastosować odwrotną kolejność, co oznacza nałożenie najpierw odżywki, spłukanie jej po kilku minutach, a potem umycie włosów. Zamiana kolejności jest rekomendowana zwłaszcza dla osób, które mają kręcone włosy albo trudne w rozczesywaniu.    

Zasady mycia włosów 

Już wiecie, że nie należy powielać choćby mitów na temat ograniczania częstotliwości mycia włosów. Czas więc poznać, jak prawidłowo powinna wyglądać higiena włosów. Przede wszystkim przed umyciem trzeba je dokładnie rozczesać. Dzięki temu szybciej je zmoczymy, ale też łatwiej będzie rozprowadzić na nich szampon. Należy bardzo dokładnie zwilżyć skórę głowy oraz włosy. Nie można też nalewać szamponu bezpośrednio na włosy, lecz trzeba go rozcieńczyć z wodą. Takie rozwiązanie ułatwia rozprowadzanie, ale też pozwala na zużycie mniejszej ilości kosmetyku. Nie można trzeć włosów ani też drapać skóry głowy. Jeżeli Wasze włosy często się przetłuszczają albo nakładacie na nie kosmetyki stylizujące, to podzielcie mycie włosów na dwa etapy, a więc mycie wstępne i mycie zasadnicze. Po umyciu włosów i skóry głowy spłuczcie je letnią wodą. Po odsączeniu nadmiaru wody, np. przy użyciu ręcznika z bawełny, można już nałożyć maskę czy też odżywkę. Po spłukaniu odżywki ciepłą wodą znowu należy odsączać nadmiar wody, ale nie można ich wykręcać ani też nie obwiązywać ich ręcznikiem.             

Podobne artykuły