Chcesz sprzedać mieszkanie po 5 latach od zakupu by nie płacić podatku? Uważaj na pułapkę podatkową!

Lifestyle Data publikacji: 23 marca 2019

Załóżmy sytuację, że nabyliśmy mieszkanie. Planujemy jednak zmienić miejsce pobytu, a nie minęło jeszcze 5 lat od jego nabycia. W takiej sytuacji po sprzedaży takiego mieszkania mamy obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych co reguluje ustawa. Wiele osób wie o tym, że trzeba odczekać 5 lat by tego podatku nie płacić. Jednak zapominamy tutaj o pewnej pułapce, przez którą niektórzy jednak ten podatek uiścić muszą.

Sprzedaż mieszkania po 5 latach od nabycia a podatek

Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 19%. Możemy być zwolnieni z tego podatku po sprzedaży mieszkania jeśli minęło 5 lat. Możemy sprzedać mieszkanie wcześniej i skorzystać z ulgi mieszkaniowej gdy przeznaczymy te pieniądze na cel mieszkaniowy. Jeśli jednak planujemy z nimi zrobić coś innego, należy dokładnie pilnować kalendarza. Dlaczego?

Pułapka jest bardzo prosta. Sprzedaliśmy mieszkanie we wrześniu. Czekamy więc pięć lat, wrzesień mija i wystawiamy je na portalu ogłoszeniowym. Sprzedajemy w listopadzie i myślimy, że wszystko jest ok. Okazuje się jednak, że mamy zaległy podatek dochodowy z tytułu sprzedaży mieszkania. Dlaczego? Zapamiętaj jedną ważną rzecz, jest to pięć lat od końca roku, w którym sprzedało się mieszkanie.

Podobne artykuły