Brakuje Ci energii? To może być niedobór tego jednego składnika!

Zdrowie Data publikacji: 08 stycznia 2018

Po trzydziestce zaczynają się problemy. Koenzym Q10 wytwarzany jest przez nasz organizm, ale w pewnym momencie zaczynają się jego niedobory, a nasz organizm przestaje go produkować w odpowiednich ilościach. Wtedy zaczyna nam brakować energii.

Koenzym Q10

Na pewno go znacie, ale w zupełnie innym ujęciu. Nie raz pewnie słyszeliście o nim w reklamach kosmetyków. Pełni on jednak dużo ważniejszą rolę niż nam się zdaje, a tak naprawdę bierze udział w procesach wytwarzania energii w komórkach więc potrzebny jest do funkcjonowania każdej najmniejszej komórki naszego ciała. Przechowywany jest w mitochondriach naszych komórek.

Koenzym Q10 stosowany jest podczas leczenia wielu chorób np. choroby Parkinsona, nadciśnienia, miażdżycy czy paradontozy. Rozpuszcza się w tłuszczach dlatego przypomina witaminę. Jeśli chciałabyś sprawdzić gdzie w Twoim ciele jest go najwięcej to bez wątpienia będą to narządy wymagające największego wydatku energetycznego takie jak serce, wątroba i nerki.

Gdy w naszym organizmie brakuje koenzymu Q10 objawia się to najczęściej w jeden sposób – permanentnym zmęczeniem. Gdy czujesz się ciągle zmęczona, a jesteś już po trzydziestce to prawdopodobnie problemem jest właśnie niedobór tego ważnego składnika, którego produkcja zmniejsza się po 35 roku życia. Jego produkcja maleje wraz z wiekiem więc im osoba jest starsza tym większe niedobory koenzymu Q10 można zaobserować.

Koenzym Q10 sprzedawany jest jako suplement diety. Jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez nasz organizm, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się efekty niepożądane takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy bóle głowy.

Inne przyczyny niedoboru koenzymu Q10

  1. niedobory żywieniowe
  2. wady genetyczne
  3. stres oksydacyjny spowodowany starzeniem
  4. skutki uboczne leczenia statynami

Dlaczego warto uzupełniać koenzym Q10

  1. Może pomóc w leczeniu niewydolności serca
  2. Może pomóc w płodności kobiet malejącej wraz z wiekiem
  3. Pomaga zachować młodość skóry
  4. Może zmniejszyć bóle głowy
  5. Zwiększa sprawność wysiłkową mięśni
  6. Może być pomocny podczas leczenia cukrzycy
  7. Może zapobiegać nowotworom
  8. Poprawia funkcjonowanie mózgu
  9. Chroni płuca przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
  10. Pomaga walczyć ze zmęczeniem rosnącym po trzydziestym roku życia

Źródła koenzymu Q10

  1. Suplementy diety zawierające koenzym Q10
  2. Mięso pochodzące z takich narządów jak serce, wątroba, nerki
  3. Tłuste ryby takie jak makrela
  4. Warzywa takie jak szpinak, kalafior, brokuły
  5. Owoce takie jak pomarańcze i truskawki
  6. Rośliny strączkowe np. soja, soczewica
  7. Olej sojowy i rzepakowy

Źródła:

  1. poradnikzdrowie.pl
  2. wikipedia.org
  3. healthline.com

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły