Wykończenie kuchni – industrialna czy prowansalska?

Wnętrza Data publikacji: 21 listopada 2022

Chcesz, żeby Twoja kuchnia była wyjątkowa i wprawiała Cię w dobry nastrój? Urządź ją według swojego gustu! Pomyśl, co Ci się podoba, jaki styl lubisz i jak powinna wyglądać Twoja stylowa kuchnia. Jeśli nie masz pomysłu, szukaj inspiracji w Internecie. W artykule przedstawiamy dwa sposoby na wykończenie kuchni. Są one całkowicie odmienne, ale oba bardzo popularne.

Kuchnia industrialna – surowość i autentyczność

Styl industrialny ma swój początek w latach 40. XX wieku, na Manhattanie. To tam artyści zaczęli urządzać mieszkania w opuszczonych pofabrycznych pomieszczeniach. Dlatego industrializm to duża przestrzeń i wysokie okna wpuszczające wiele światła, surowa cegła, beton, belki pod sufitem i nawiązania do przemysłu, czyli metal, szkło, drewno.

Czy te elementy można przenieść do domowej kuchni? Oczywiście! Najlepiej prezentują się w starych kamienicach lub domach z wysokim sufitem. Ale również mała kuchnia może czerpać z tego stylu.

Wykończenie kuchni industrialnej – jak to zrobić?

Jeśli czujesz, że taka kuchnia jest dla Ciebie, podpowiadamy, jak ją wykończyć. Postaw na funkcjonalne meble. Mogą być z płyty, akrylowe albo – w surowszym wydaniu – stalowe. Fronty gładkie, uchwyty proste, najlepiej z metalu. Sprzęt AGD w czarnym lub chromowanym wykończeniu.

Oświetlenie również powinno nawiązywać do przemysłowych wnętrz. To metalowe lampy na kablach lub łańcuchach. Często przypominają reflektory. Ich klosze są chromowane, czarne, białe, miedziane albo w kolorze mosiądzu. Inny rodzaj oświetlenia to lampy ze szklanymi kloszami albo po prostu same żarówki na przewodzie, łańcuchu lub… rurach. Bardzo ciekawie wyglądają tego typu kinkiety. Warto sięgać po ozdobne duże żarówki.

Dodatki to mieszanka rysu przemysłowego ze stylem retro lub vintage. Nieodzowne są hokery drewniano-metalowe, często z kręconą podstawą. Popularne są drewniane półki na metalowych wspornikach oraz relingi. W tych wypadkach metal jest najczęściej malowany na czarno. Ozdobami mogą być np. zegary z widocznym mechanizmem, stare młynki do kawy, naturalne drewno, grafiki i zdjęcia związane z przemysłem z dawnych czasów.

Co na ścianę w kuchni industrialnej?

Ściany nadają tej kuchni charakter. Może na nich być stara cegła (najlepiej oryginalna, sprzed wielu lat) lub beton architektoniczny. To, co dawniej ukrywano pod tynkiem, w stylu industrialnym jest wyeksponowane. Atutem jest także chropowatość, nieregularność cegły lub betonowych płyt. Takie wykończenie kuchni kojarzy się ze starością materiału.

W tym stylu niekoniecznie korzysta się z płytek kuchennych. A co zamiast płytek w kuchni? No właśnie wymienione wyżej materiały. Ewentualnie można też pokusić się o drewniany lub metalowy blat przechodzący na ścianę w strefie mokrej. Albo szkło zabezpieczające ten rejon.

Podobnie na podłodze – beton lub panele go imitujące. W cieplejszym wydaniu drewniane deski albo ich imitacje.

Kuchnia industrialna a loftowa – czy to to samo?

Często stosuje się zamiennie te określenia. Tymczasem kuchnia w stylu loftowym jest nieco inna. To ocieplony industrializm. Loft sięga po kolorowe dodatki – głównie niebieskie i żółte. W kuchni loftowej możesz wykorzystać np. poduszki i hokery lub krzesła obite taką tkaniną.

Loft preferuje też więcej cegły i drewna niż betonu. Wykończenie ściany w takiej kuchni raczej będzie ceglane. Blat drewniany lub kamienny, z konglomeratu. Surowa stal, jeżeli się pojawi, to jako dodatek.

W takich wnętrzach nadal jest ważna przestrzeń, duża ilość światła oraz pewna surowość. Mimo to loft jest przytulniejszy. Choć prawdę mówiąc, niekiedy trudno sprecyzować, z jakim stylem z tych dwóch mamy do czynienia, szczególnie że oba obecnie czerpią ze stylu nowoczesnego, który je uspokaja wizualnie.

Czy mała kuchnia może być w stylu industrialnym?

Biorąc pod uwagę główne założenie, czyli przestrzeń – wydaje się, że nie. Ale projektanci wnętrz pokazują, że nie ma dla nich nic niemożliwego. W takim wnętrzu też można wykorzystać umeblowanie oraz dodatki w stylu industrialnym. Aby dodać zabudowie lekkości, na górze umieść tylko otwarte metalowe półki. Na jednej ścianie może być beton lub cegła. Ewentualnie można je zastosować jako wykończenie kuchni nad blatem.

Kuchnia prowansalska – sielskość i delikatność

Zupełnie odmiennym wnętrzem jest kuchnia urządzona w stylu prowansalskim. Co prawda tutaj też zahaczamy o styl retro, ale w klasycznym wydaniu. Ten sposób urządzania wnętrz pochodzi z krainy w południowej Francji, która słynie głównie z urokliwych pól i lawendy. Dlatego wyróżniki stylu prowansalskiego to jasne barwy, naturalne surowce i tkaniny, drobne płytki ceramiczne albo kafelki zdobione mozaikami oraz AGD w stylistyce vintage. A poza tym dużo ziół i właśnie lawendy, np. w zdobionych metalowych doniczkach pomalowanych na biało.

Meble do kuchni prowansalskiej powinny być drewniane, najczęściej mające białe lub kremowe fronty. Dopuszczalne są też elementy naturalnego drewna oraz pastelowe odcienie kolorów typu oliwkowy, turkusowy, niebieski, liliowy i fioletowy. Gałki mogą być ceramiczne, zdobione. Innym wykończeniem są uchwyty typu muszelkowego lub gięte metalowe.

Co ważne, meble w takiej kuchni mają zdobienia. Są to wycięcia, frezy, ażury, witryny ze szprosami, ozdobne korony szafek. Częstokroć farba na nich jest przecierana, żeby pogłębić wrażenie starości. Mile widziane są otwarte drewniane półki. Tak samo stół, krzesła i blat powinny być drewniane. Ewentualnie można też wybrać blaty kamienne. Krzesła mają charakterystyczne oparcia ze skrzyżowanymi listwami. Na ich siedzeniach często kładzie się poduszki.

Studio Mebel Styl, Komorów

Jakie ściany i podłoga w kuchni prowansalskiej?

Tak stylizowane meble muszą mieć odpowiednie tło. Co między szafkami w kuchni prowansalskiej? Przeważnie płytki. I to nie byle jakie! Najlepszym wyborem są kafle z mozaiką, białe płytki kafelkowe albo płytki przecierane, często z pojedynczymi dekorami, np. z obrazkiem gałązek lawendy, oliwek lub ziół. Mają sprawiać wrażenie wiejskiej kuchni.

Skoro kuchnia jest wiejska, to jaka powinna w niej być podłoga? Pierwsze nasze skojarzenie to drewniana. I rzeczywiście taka również pasuje do tego stylu. Jednak w większości kuchni prowansalskich występuje podłoga kamienna albo z płytek imitujących kamień. Jest bardziej wiernym odbiciem tej w oryginalnych domach w Prowansji.

Wykończenie kuchni – dodatki i rośliny

To dodatki tworzą klimat wnętrza. W kuchni prowansalskiej nie może zabraknąć ozdób. Jedną z nich mogą być kubki i naczynia stojące na półkach. Dużą rolę odgrywają też ozdobne pojemniki na żywność i małe słoiczki na przyprawy. One również wspaniale się zaprezentują na różnych półeczkach. Do nich pasują wiklinowe koszyki i pojemniki oraz ozdobne serwetki i ściereczki. Jako źródła światła sprawdzą się mleczne szklane lampy, żyrandole, ewentualnie proste metalowe lampy wiszące.

Nie może też zabraknąć roślin. Prowansja to przede wszystkim zioła i lawenda – i to warto hodować w doniczkach stojących na blacie lub przy oknie. Tymianek, majeranek, oregano, bazylia, rozmaryn… Świeże zioła będą pięknie pachnieć i posłużą przy przygotowywaniu potraw.

Można też w takiej kuchni ustawić na stole wazon ze świeżymi lub suszonymi kwiatami. W oknach sprawdzą się kunsztownie podbierane zasłony, firanki, zazdrostki albo rolety rzymskie.

Studio Mebel Styl, Komorów

Jaki styl do aneksu kuchennego?

Oba opisane style są bardzo charakterystyczne, a zastosowane w jednym wnętrzu domagają się ekspansji na dalsze części mieszkania. Przy zamkniętej kuchni teoretycznie możesz je zachować w ramach jednego pomieszczenia. Gdy masz aneks kuchenny, aranżacja nie ograniczy się tylko do kuchni. Również możesz go urządzić w jednym z tych dwóch stylów, tylko wtedy wykończenie mieszkania musi być bardziej spójne. Cała otwarta przestrzeń powinna harmonizować, a salon łączyć się stylistycznie z kuchnią.

Podobne artykuły