Alergia i dywan. Jak pogodzić te dwie rzeczy?

Zdrowie Data publikacji: 29 stycznia 2021 / Aktualizacja: 2021-07-14

Jak pogodzić chęć posiadania dywanu i alergię na roztocza kurzu domowego? Roztocza to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które nie są widoczne gołym okiem i żyją w kurzu domowym. Dlatego dla alergików tak ważne jest zachowanie porządku w domu oraz pozbycie się wszystkich elementów gromadzących kurz jak choćby zasłony, firany czy właśnie dywany.

Alergia na kurz, a dywan

Czy jesteśmy wobec tego skazani na życie w ascetycznym wnętrzu bez dywanów? Jest to element wystroju wnętrza, który w znacznym stopniu akumuluje w sobie kurz. Zwróćmy jednak uwagę na inny aspekt. Dywan znajduje się na ziemi, a więc pochłaniając kurz tak naprawdę może nam pomóc. Alergia na kurz polega bowiem na wdychaniu jego cząstek. Zazwyczaj jednak nie kładziemy się na ziemi, a dywan może powstrzymać kurz przed unoszeniem się w powietrzu.

Potwierdzają to badania Niemieckiego Towarzystwa Alergii i Astmy [źródło], które jasno mówią o tym, że w pomieszczeniach, w których podłoga jest gołą ryzyko roztoczy w powietrzu zdecydowanie wzrasta.

Za posiadaniem dywanu opowiadają się również badania Szwedzkiego Instytutu [źródło]. Pokazują one, że nie ma bezpośredniej korelacji między wykorzystaniem dywanów w domu, a chorobami alergicznymi. Reakcje alergiczne nie wynikają z tego, że mamy w domu dywan, a z powodu jakości powietrza w pomieszczeniu.

Dlatego mając alergię na roztocza kurzu domowego wcale nie musimy rezygnować z dywanu. Wręcz przeciwnie – dywan może pomocny pod warunkiem, że będziemy dbać o jego czystość.

Dbaj o czystość dywanu

Każdy alergik posiadający dywan powinien wiedzieć o tym, że istnieją specjalne środki czyszczące zabijające jednocześnie roztocza. Oczywiście ich oddziaływanie jest ograniczone w czasie. Regularne połączenie ich wraz z czynnościami mającymi na celu zachowanie czystości dywanu może dać naprawdę dobre efekty.

Dywan należy oczywiście regularnie odkurzać, ale najlepszą metodą jest tak zwane pranie ekstrakcyjne. Jednak już samo użycie parownicy (do czyszczenia podłóg czy ubrań) skutecznie zabija roztocza w dywanie. Dlatego przed odkurzaniem warto w pierwszej kolejności potraktować dywan parą o wysokiej temperaturze, a następnie odkurzyć go.

Pamiętaj również o odkurzaniu podłogi pod dywanem, na której również zbiera się kurz.

Przeczytaj również: Zmień wnętrze domu dywanami

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły