Czy lampy UV do paznokci są szkodliwe?

Zdrowie Data publikacji: 09 września 2019

W wielu różnych miejscach w sieci możemy przeczytać, że lamy UV do utwardzania lakieru na paznokciach są szkodliwe. Emitują przecież promieniowanie ultrafioletowe, które przyśpiesza starzenie się skóry, powoduje przebarwienia czy może nawet spowodować pojawienie się raka skóry przed czym chronimy się stosując odpowiednie filtry podczas opalania się latem. Można więc wysnuć wniosek, że używanie takich lamp może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Czy tak jest naprawdę?

Czy lampy UV do paznokci są szkodliwe

Zapytałam o to znajomą, która robi my hybrydy. Odpowiedziała, że są bezpieczne, ale chciałam mieć na to dowód. Odnalazłyśmy więc opinię prof. dr. hab. n. med. Piotra Rutkowskiego z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, której udzielił dla czasopisma „Dobre Rady”, w której twierdzi on, że dawki promieniowania podczas takich zabiegów nie są na tyle wysokie by mogły zwiększać ryzyko powstania nowotworów. Nie zaleca on jednak wykonywania zabiegu częściej niż raz na dwa tygodnie. Jako działania profilaktyczne radzi posmarować dłonie kremem nawilżającym z filtrem przed zabiegiem. Amerykańska Agencja Żywności i Leków nie odnotowała jednak jak dotąd żadnych przypadków poparzenia lub raka spowodowanego tymi właśnie lampami.

Ten sam prof. Piotr Rutkwoski dla WP na portalu abcZdrowie powiedział natomiast, że to solaria biorąc pod uwagę ich szkodliwość mogą być powodem zagrożeń zdrowotnych. Ostrzeżenia takie wydały już towarzystwa naukowe w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły