9 objawów nowotworowych, których nie możesz ignorować

Zdrowie Data publikacji: 11 lipca 2018

Rak to trudna choroba, nie tylko dla chorującego, ale dla całej jego rodziny. Aby skutecznie z nim walczyć trzeba go wcześnie wykryć. Dlatego oprócz regularnych badań ważne jest to by zwracać uwagę na różne oznaki, które mogą mieć naturę nowotworową. Dzisiaj powiemy o dziewięciu takich objawach, których nie powinno się ignorować.

1. Niewyjaśnione zmiany skórne

Pamiętaj o zabezpieczeniu skóry przed słońcem, zwłaszcza teraz podczas wakacji. Ważne jest również to by obserwować wszelkie zmiany skórne. Nagle pojawiające się piegi, brodawki czy plamy na skórze. Jeśli dodatkowo zmienia się ich kolor lub kształt, jest to sygnał, który wręcz powinien nas zmusić do konsultacji z lekarzem.

2. Niegojące się rany

Rak potrafi przyjąć formę otwartych ran, które się nie goją. Często może to przypominać owrzodzenia, dlatego ciężko go samodzielnie wykryć. Dlatego w przypadku takich zmian skóry należy skontaktować się z lekarzem.

3. Gródki w piersiach

Regularne samodzielne badanie piersi jest bardzo ważne. Gdy wyczujesz jakieś grudki w piersi warto to skonsultować z lekarzem. Codziennie z powodu raka piersi w Polsce umiera 13 kobiet. Najlepszym badaniem jest mammografia, którą można wykonać za darmo. Po 50 roku życia kobieta powinna ją robić co 2 lata. Kolejnym badaniem jest USG piersi. Powinny je robić kobiety już po 20 roku życia. Więcej o raku piersi oraz o tym jak przeprowadzić samodzielne badanie dowiesz się tutaj.

4. Przewlekły kaszel

Jeśli kaszel nie jest objawem choroby i utrzymuje się dłuższy czas, jest to wystarczający znak by skonsultować to z lekarzem. Może to być rak płuc. Gdy oprócz kaszlu pojawi się wydzielina lub krew, nie czekaj!

5. Długotrwała gorączka

Gorączka to sygnał, że organizm z czymś walczy. Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje. Jednak gdy gorączka utrzymuje się długo, może to oznaczać np. nowotwór krwi. Wpływa on na liczbę białych krwinek, a to powoduje gorączkę.

6. Przewlekły ból

Ciągle narzekasz, że ciągle Cię coś boli? Jest kilka rodzajów raka, które wiążą się z przewlekłym bólem np. rak mózgu, jąder czy kości. Rak okrężnicy czy jajnika, również może powodować przewlekły ból w okolicy pleców. Zwykle byśmy tych dwóch rzeczy ze sobą nie powiązali, dlatego warto zwrócić na to uwagę i skonsultować się z lekarzem.

7. Zmiany w moczu czy stolcu

Mało kto o tym pamięta, ale obserwowanie moczu i stolca to dwie podstawowe rzeczy, które możemy robić by monitorować stan naszego zdrowia. Zwłaszcza przewlekłe zaparcia lub biegunka mogą sygnalizować, że część układu pokarmowego może mieć nowotwór. W przypadku moczu jest to najczęściej przerywane sikanie czy krwiomocz.

Zobacz również

  1. Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu 
  2. 12 rzeczy, które Twój stolec powie o Twoim zdrowiu

8. Trudne połykanie

Utrudnione połykanie może być spowodowane alergią czy przeziębieniem. Ale jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, może to oznaczać raka tarczycy czy gardła.

9. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Gdy nie zmieniasz swojej aktywności czy nawyków żywieniowych, a zaczynasz chudnąć, to nie jest jeszcze powód do radości. Kiedy stracisz kilka kilogramów, a nawet więcej, od razu skonsultuj się z lekarzem. Rak powoli wyniszcza organizm. Musi on wydać dużo energii na walkę z chorobą, dlatego zaczynamy chudnąć.

Źródło artykułu: https://www.shared.com/cancer-symptoms-ignored/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły