Codziennie nieświadomie szkodzimy swojemu mózgowi. Poznaj dziesięć nawyków, które sprawiają, że nasze zdrowie się pogarsza, a praca naszego mózgu nie jest efektywna.
Nasz mózg to majstersztyk. Genialny komputer, który jednocześnie potrafi odbierać i przetwarzać wiele bodźców. Można nazwać go bazą dowodzenia całego organizmu, to dzięki niemu wszystko działa tak jak powinno. Nasz mózg nie tylko pozwala nam żyć, ale również tworzyć, marzyć i realizować to co wymyślimy.
Masa mózgu to zaledwie 2% całej masy ciała, ale wykorzystuje on aż 20% zasobów energetycznych naszego organizmu. Gdy zaczyna brakować mu substancji odżywczych organizm robi wszystko by dostarczyć mu ich odpowiednia ilość najpierw zaczynając spalać rezerwy. Skoro tak ważne dla naszego ciała jest utrzymanie jego dobrej kondycji dlaczego sami nie przykładamy do tego tak wielkiej uwagi?
Wiemy, że mózg jest ważnym elementem naszego organizmu i posiada dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Jak już pewnie domyślacie się jedną z pierwszy pozycji będzie zła dieta. To właśnie z pożywienia dostarczamy mózgowi odpowiednich substancji odżywczych, a zła dieta może powodować złą kondycję mózgu.
Zacznijmy od napojów gazowanych, które wielu z nas lubi. Warto wiedzieć jednak, że przyczyniają się one do nieprawidłowej pracy mózgu gdyż zawierają szkodliwe dla niego dodatki. Nie bez znaczenia jest również ilość cukru zawarta w tych napojach. Czy zatem napoje dietetyczne są lepszym wyjściem?
Niestety nie. Badania przeprowadzone przez European Review for Medical and Pharmacological Sciences dowodzą, że zawartość słodzików szkodzi pamięci i zwiększa ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego organizmu.
Na sól poświęciliśmy osobny punkt, bo jej nadmiar powoduje naprawdę niepożądane skutki, o których często nie zdajemy sobie sprawy. Tym bardziej, że sól znajdziemy praktycznie we wszystkim. Kupując gotowe produkty nie jesteśmy też w stanie praktycznie kontrolować jej ilości w ciągu dnia. Nie wiemy ile soli ktoś dodał do obiadu, który właśnie jemy w restauracji. Możemy kontrolować jedynie etykiety produktów, które kupujemy, ale zaręczam Wam, że szybko przekroczylibyście dzienny limit, gdybyście policzyli jej ilość w swojej diecie.
Dzienny limit soli nie powinien przekraczać 5g według Światowej Organizacji Zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że osoby, które spożywają zbyt dużo soli utrudnia koncentrację i zapamiętywanie informacji. Osoby, które przyjmują zbyt dużo chlorku sodu mają problem z wydajnością w pracy umysłowej.
Oczywiście sól sprzyja również otyłości, chorobom serca, zmniejszeniu odporności organizmu oraz innym negatywnym konsekwencjom spożywania jej w nadmiarze.
Dlaczego brak ruchu szkodzi mózgowi? Z jednej strony mózg potrzebuje bardzo dużo tlenu, dlatego ruch pozwala lepiej natlenić nasz organizm. Czasem jeśli masz problemy ze skupieniem się warto po prostu się trochę poruszać czy przejść na krótki spacer.
Jest jeszcze druga strona medalu. Ruch pomaga organizmowi produkować hormony i białka mózgu, które pomagają stymulować pamięć i np. spostrzegawczość. Dlatego osoby aktywne fizycznie mogą łatwiej radzić sobie z pracą umysłową.
Żyjemy w świecie pełnym stresu. Gonią nas terminy i terminy. Walka ze stresem nie jest łatwa, czasem potrzebujemy pomocy aby nauczyć sobie z nim radzić. Warto jednak to zrobić bo stres zmniejsza efektywność naszego mózgu i utrudnia skupienie się. Niektóre produkty spożywcze potrafią sprzyjać wydzielaniu hormonów szczęścia, które nas rozluźniają np. banany, orzechy czy czekolada.
Nasz mózg tak jak każdy inny organizm potrzebuje regeneracji, a nie jest to możliwe bez odpowiedniej ilości snu. Tym bardziej, że mózg nie może w tym czasie się wyłączyć, a nadal musi sterować regeneracją naszego ciała i procesami w nim zachodzącymi, a jednocześnie samemu odpocząć po całym dniu pracy.
W zależności od wieku ilość snu, którą potrzebujemy jest różna, ale w przypadku dorosłego człowieka jest to najczęściej 7-8 godzin w ciągu nocy. Zbyt mała ilość snu wpływa negatywnie również na inne aspekty naszego zdrowia, dlatego warto zwrócić uwagę na ten problem.
Nałogowe spożywanie alkoholu może powodować zmiany w mózgu, które pogarszają pamieć, a nawet mogą prowadzić do dożywotnich defektów. Nie ma bezpiecznej ilości, nawet jeden drink szkodzi już mózgowi. Oczywiście nie popadajmy w skrajność, ale jak ze wszystkim trzeba umieć zachować umiar.
Czy wiesz, że mózg w 82% zbudowany jest z wody? Jest ona dla niego tak samo ważna jak dla całego organizmu. Pomaga bowiem pośredniczyć w przewodzeniu impulsów nerwowych więc zbyt mała ilość wody, którą pijemy może zmniejszać naszą jakość pracy i spowalniać myślenie. Pamiętaj, że dzienna dawka dla osoby dorosłej to 1,5l wody.
Badania, którym poddano palaczy potwierdzają, że palenie może istotnie wpłynąć na rozwój mózgu, gdy palić zaczynają młode osoby. Do tego palenie psuje pamięć i może nawet przyczynić się do obniżenia inteligencji.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.