6 owoców, na które zawsze musisz zwracać uwagę, wybierając je w sklepie. Zobacz, jak kupić świeże!

Kuchnia Data publikacji: 12 czerwca 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Jak kupić świeże owoce? W naszym poradnik poznasz tajemnicę kupowania sześciu owoców egzotycznych i rozpoznawania ich świeżości. O ile w przypadku dobrze nam znanych rodzimych owoców raczej nie mamy trudności, to takie owoce jak granat, marakuja czy papaja, mogą jeszcze sprawiać nam problemy. Ten poradnik powinien je rozwiać!

Granat

Skóra powinna być czerwona lub ciemnoczerwona. Nie powinny jednak znajdować się na niej żadne plamy. Dojrzały owoc powinien warzyć ok. 300 g. Dojrzały zawsze jest cięższy od jeszcze niedojrzałego. Możesz wykorzystać wagę kontrolną w sklepie, by spośród kilku wybrać ten cięższy. Powinien być sprężysty w dotyku, ale nie miękki.

Ananas

Ananas nie powinien być zbyt aromatyczny, to znak, że owoc jest przejrzały. Gdy naciśniesz go, wgniecenie powinno być ledwo widoczne. Zielona skórka nie zawsze wskazuje na to, że ananas jest niedojrzały. Może to być kwestią gatunku. Ananas jednak powinien mieć w miarę jednolity kolor. Liście dojrzałego ananasa są lekko zwiędłe na końcach, ale nadal zielone.

Mango

Gdy wybierasz mango w zależności od odmiany, owoc może być zielony, czerwone lub żółty. Najlepszym wskaźnikiem dojrzałości są plamy na skórze. Na dojrzałym owocu powinny się pojawić. Dodatkowo owoc powinien być miękki, ale nie rozpływający się. Nie powinno móc się uszkodzić go palcem. Dojrzałe mango ma lekko słodki zapach.

Papaja

Papaja jest dojrzała, gdy pojawia się żółty lub pomarańczowy odcień skóry. Zielona barwa jest charakterystyczna dla niedojrzałych owoców. Chociaż niektóre odmiany mają po prostu taki kolor. Warto zwrócić uwagę na miękkość owocu. Skóra nie powinna dać się przerwać, ale jednocześnie powinna być dość miękka. Plamy powinny być ciemniejsze, ale nie wielkie.

Marakuja

Marakuja powinna być pomarszczona. Gdy ma gładką skórkę, oznacza to, że jest jeszcze niedojrzała. Ale jeśli zamierzasz zjeść ją w ciągu najbliższych kilku dni, to możesz taką kupić i poczekać. Owoce marakui powinny być też dość ciężkie i ważyć ok. 50 g.

Awokado

Jak kupić dojrzałe awokado? Po pierwsze skóra powinna być brązowa lub zielona w zależności od odmiany. Jeśli wstrząśniesz dojrzałym awokado, powinnaś usłyszeć lekkie grzechotanie w środku. Możesz też lekko nagnieść owoc palcem, aby sprawdzić, czy zostanie odcisk. Jeśli tak to awokado jest dojrzałe, jeśli skórka nie wróci do pierwotnego stanu, to jest już przejrzałe.

Podobne artykuły