Jakie warunki trzeba spełnić by dostać zasiłek opiekuńczy podczas strajku nauczycieli

Parenting Data publikacji: 06 kwietnia 2019

Strajk nauczycieli został potwierdzony i rozpocznie się 8 kwietnia. Jeśli nie masz w tym czasie z kim zostawić dziecka to przysługuje cie zasiłek opiekuńczy i możliwość pozostania z dzieckiem w domu jeśli jest młodsze niż 8 lat. Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% Twojego wynagrodzenia.

Urlop na strajk nauczycieli

Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymywać maksymalnie do 60 dni w jednym roku kalendarzowym. Należy też pamiętać o tym, że otrzymać może go jedynie jeden z rodziców. Z tym, że nie otrzymasz go jeśli jedna z osób mieszkających z Tobą jest w stanie w tym czasie pozostać z dzieckiem w domu. Musisz też być zatrudniona na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Aby go otrzymać wystarczy samo zgłoszenie. Aby go otrzymać musisz spełnić następujące warunki:

  1. nie ma innych członków rodziny w domu,  z którymi możesz zostawić dziecko
  2. jesteś rodzicem, rodzicem adopcyjnym, zastępczym lub opiekunem prawnym dziecka
  3. posiadasz ubezpieczenie chorobowe
  4. posiadasz umowę o pracę, zlecenie lub prowadzisz własną działalność

Jakie dokumenty złożyć?

Należy złożyć druk Z-15A. Do niego załącz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola bądź szkoły. Jeśli zasiłek wypłaca ZUS musisz dodatkowo złożyć formularz Z-3 w przypadku pracownika, Z-3a w przypadku zleceniobiorcy i Z-3b w przypadku własnej działalności.

Opieka nad dzieckiem

Jeśli nie wykorzystałaś jeszcze w tym roku 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym, które Ci przysługują to możesz je wykorzystać. Przysługują one na dziecko do 14 roku życia. Wtedy otrzymujesz pełne wynagrodzenie. Z tego może skorzystać też jeden rodzic i są to jedynie dwa dni w roku niezależnie od ilości posiadanych dzieci. Dlatego warto zastanowić się, czy nam się jeszcze nie przydadzą. Trzeba o chęci wykorzystania tych dni poinformować swojego pracodawcę.

Źródło artykułu: https://obywatel.gov.pl/zasilki-i-pomoc-finansowa/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-chorym-dzieckiem

Podobne artykuły