We współczesnym, zabieganym świecie, coraz mniejszą wagę przykłada się do sztuki gotowania. Do przygotowywanych potraw wrzuca się kupioną mieszankę przypraw, zapominając o cudownym smaku i aromacie ziół. Powodów, które przemawiają za tym, że zioła są lepszym zamiennikiem uniwersalnych przypraw jest naprawdę mnóstwo. Poniżej wskażemy kilka z nich!
Kilka słów o ziołach
Są to najczęściej liście niskich krzewów i roślin. Można je suszyć i uprawiać niemalże wszędzie, często rosną także dziko. Nie ma kuchni, która nie wykorzystywałaby ich smaku i zapachu do urozmaicania najróżniejszych potraw. Produkty żywieniowe gotowane przez kilka lat stają się nudne – stąd też olbrzymia rola ziół w kuchni. Czasami potrafią one uratować gotowaną potrawę przed ostateczną klęską – to znaczy nadają jej ciekawy smak. W naszym kręgu kulturowym podstawowe zioła to: majeranek, cynamon, oregano, bazylia, rozmaryn, mięta, kminek, szczypiorek, liść laurowy oraz ziele angielskie. Oczywiście dla tych, którzy zioła uwielbiają ta lista jest o wiele dłuższa (np. o tymianek, kolendrę, czystek, czy szałwię). Dziś, niezależnie od miejsca zamieszkania można zakupić tak naprawdę każdy rodzaj ziół. Oczywiście najlepszym do tego miejscem jest sklep zielarski, gdzie będą one świeże i aromatyczne. Zatem dlaczego warto stosować zioła w kuchni?
1. Smak nie do podrobienia – pasujący do niemal wszystkich potraw
W większości gotowych mieszanek przypraw, a tym bardziej w zdecydowanej większości gotowych potraw, znajdują się tzw. ulepszacze smaku, które sprawiają, że coraz bardziej traci się poczucie, pełnego i naturalnego smaku, wszystko zaczyna opierać się na soli. Dopiero eksperymentując kulinarnie ze świeżymi i suszonymi ziołami, można przekonać się, jakiej głębi smaku dodają wszystkim potrawom, różnicując je i uzupełniając w najlepszy możliwy sposób. Suszone zioła powinny być dodawane na początku gotowania by uwolnić smak, świeże natomiast pod koniec by utrzymać świeżość. Trzeba także sprawdzić, jakie zioła pasują do danej potrawy, i których ze sobą nie łączyć.
2. Dużo zdrowszy zamiennik przypraw opartych na chemii
Oprócz tego, że dieta staje się ciekawsza i smaczniejsza, zaletą ziół jest także to, że są dużo zdrowsze niż sztuczne dodatki smakowe. Te ostatnie zawierają dużo składników, które nie są wytwarzane naturalnie i zawierają dużo konserwantów. Należy unikać także gotowych mieszanek przyprawowych – zawierających duże ilości soli oraz sztucznych związków chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, a co gorsze przyczyniać się do rozwoju chorób dietozależnych.
3. Ochrona przed tłuszczem
W czasie smażenia, pieczenia i duszenia potraw tłuszcz zawarty w ich składniach ulega niekorzystnej modyfikacji (utlenieniu). W wyniku tego tworzą się szkodliwe dla organizmu produkty. Co ciekawe, dodanie do sporządzanego dania nawet niewielkiej ilości przypraw hamuje ten proces. Najskuteczniejsze działanie mają: tymianek, rozmaryn i szałwia, nieco mniejsze: oregano, imbir oraz kurkuma. Ta zdolność ziół jest uzasadniona ich właściwościami przeciwutleniającymi.
4. Bogate źródło witamin, pierwiastków i składników odżywczych
Dla przykładu, oregano posiada witaminy A, C (2,3 mg w 100 g), E, K i z grupy B. Oczywiście każda z tych witamin odpowiada za bardzo ważne działania w organizmie. Do tego witaminy A, E i C to silne przeciwutleniacze. Natomiast jeśli chodzi o pierwiastki, oregano zawiera żelazo, mangan, fosfor, selen, magnez, potas, cynk, wapń, bor.
5. Mają one wiele właściwości zdrowotnych
Naturalne przyprawy odgrywają w diecie bardzo dużą rolę. Każde z ziół wykazuje odmienne działanie – warto zapoznać się z ich dokładnymi właściwościami. Dzięki temu mogą pomagać one w naprawdę różnych dolegliwościach. Warto odwiedzić sklep zielarski, by zaopatrzyć się w zioła, które m.in. utrzymują prawidłową florę bakteryjną jelit, korzystnie wpływają na procesy trawienne, regulują poziom insuliny i glukozy oraz redukują masę wodną. Prozdrowotność ziół jest bardo duża, dlatego powinny być używane w każdym domu.
Jak widać jest wiele powodów, dla których warto sięgać po zioła. To nie tylko niesamowity aromat i smak, a także bogactwo cennych składników, które znacząco wpływają na nasz organizm sprawiając, że czujemy się lekko i zdrowo.