5 objawów niedoczynności tarczycy, które większość kobiet ignoruje

Zdrowie Data publikacji: 20 października 2018

Niedoczynność tarczycy w szerokim spektrum może wpływać na nasze codzienne życie. Problem ten zazwyczaj dotyczy kobiet w wieku powyżej 60 lat, ale nie jest wykluczone, że również młodsze kobiety będą miały problem z niedoczynnością tarczycy. Problem ten występuje wtedy, gdy tarczyca produkuje zbyt mało hormonu tarczycy. Jeśli choroba ta nie jest leczona, może negatywnie wpływać na nasze życie. Dzisiaj przedstawimy Wam pięć sygnałów, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a której najczęściej ignorujemy.

Wypadanie włosów i sucha skóra jako objawy niedoczynności tarczycy

Czy zauważyłaś, że ostatnio Twoja skóra stała się bardziej sucha niż zwykle, a na szczotce pojawia się więcej włosów? Może to być objaw niedoczynności tarczycy. Twoje paznokcie również mogą stać się bardziej łamliwe, a włosy będą rosły wolniej, bo ich wzrost stymuluje hormon tarczycy.

Nagłe tycie

Nagłe zwiększenie masy ciała, mimo iż nie zmieniałaś nic w swojej diecie, może być oznaką niewystarczającej produkcji hormonu tarczycy. To dlatego właśnie, osoby, które mają problemy ze schudnięciem mimo diety, wysyłane są na badanie TSH, które właśnie ten hormon bada.

Zmniejszone libido

Za mały poziom hormonu tarczycy powoduje niskie libido, co skutkuje tym, że nie mamy takiej chęci jak wcześniej do intymnych zbliżeń z naszym partnerem.

Wysokie ciśnienie

Jeśli zauważysz te zmiany zacznij mierzyć sobie codziennie ciśnienie i je zapisywać. Wysokie ciśnienie może być jednym z kolejnych objawów niedoczynności tarczycy. Jeśli nie wiesz, czy Twoje ciśnienie zmieści się w normie skorzystaj z tej tabeli ciśnienia.

Ból mięśnie i uczucie sztywności

Jeśli nie zmieniłaś nagle Twojej aktywności fizycznej, ale czujesz, że Twoje ciało dostaje po niej dużo bardziej w kość i bolą cię mięśnie oraz masz uczucie sztywności, to może być to spowodowane właśnie niedoborem tego hormonu.

Jak sprawdzić poziom hormonu tarczycy – badanie TSH

TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Gdy mamy podejrzenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy badanie poziomu tego hormonu pomaga postawić ostateczną diagnozę. Badanie wykonuje się z krwi, dlatego należy umówić się na pobranie krwi w laboratorium w celu wykonania badania na hormon TSH. Trzeba zrobić to wcześniej bo przed badaniem musisz być na czczo i nie jeść przynajmniej przez 8 godzin. Zwykle czeka się na nie 1 dzień, a norma wynosi od 0,4 do 4 mj/l dla dorosłej osoby.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły