Porządek w lodówce jest niemniej ważny, jak ład w szafach. To właśnie przez bałagan w niej tracimy sporo pieniędzy. Wyrzucamy rzeczy, którym termin przydatności minął, bo nie potrafiliśmy zapanować nad nasza lodówką. Dzisiaj podpowiemy Wam jak sprawić, by panował w niej porządek.
Trik ten z pewnością znacie ze sklepów. Rzeczy, które są na widoku naszych oczu i najłatwiej po nie sięgnąć, mają najkrótszą datę przydatności. Im głębiej na półce poszperamy, tym data spożycia będzie dłuższa.
Przenieś ten sam trik do swojej lodówki. Świeże zakupu układaj przy tylnej ściance swojej lodówki. Rzeczy, które był w niej już wcześniej przesuwaj do przodu.
Dzięki temu prostemu trikowi zmniejszysz ilość wyrzucanej żywności, a więc jednocześnie oszczędzisz pieniądze.
Warto pakować rzeczy, które trzymamy w lodówce w osobne pudełka na żywność. Zwłaszcza jeśli mogą przejść zapachem innych rzeczy.
Ułatwia to nam również późniejsze sprzątanie lodówki. Pudełka łatwiej jest wyjąć niż każdy produkt z osobna, a do tego nie ma ryzyka, że jakieś warzywo puści soki i ubrudzi półkę. Znajduje się w pudełku, które wystarczy włożyć do zmywarki by znów było gotowe do pakowania w nie żywności.
Wybierając pojemniki zdecydowanie warto postawić na te szklane. Szkło nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie odbarwia się. Warto aby pokrywki były uszczelnione uszczelką. Dzięki temu produkty dłużej zachowają świeżość, a lodówka zawsze będzie ładnie pachniała, gdyż zapachy z pudełek nie wydostaną się na zewnątrz.
Ma to dwie znaczące zalety. Po pierwsze – rzeczy podzielone na porcje zajmują mniej miejsca w zamrażarce niż zamrożone w oryginalnych opakowaniach.
Po drugie, dzięki temu oszczędzamy. Nie musimy rozmrażać całej paczki piersi z kurczaka, a jedynie jedną pierś. Dzięki temu ograniczamy możliwość, że nie wykorzystane przez nas jedzenie zepsuje się
Dlatego rzeczy, które mrozisz dziel na porcje, które będą odpowiednie dla Twojej rodziny i posiłków, które przygotowujesz. Jedni na jeden posiłek przygotują pół kilograma mięsa mielonego, a innym wystarczy 1/4 porcji. Przy okazji – mięso mielone spakowane w woreczki strunowe i rozwałkowane zajmuje znacznie mniej miejsca niż całe w pudełku ze sklepu.
Na najwyższej półce trzymamy nabiał. Świetnie sprawdzi się ona na mleko, jogurty, ale też na domowe przetwory, które wcześniej otworzyliśmy. Te produkty nie potrzebują, aż tak niskiej temperatury, aby się nie zepsuły. Na górnej półce jest najcieplej.
Na środkowej półce trzymamy produkty świeże, które mogą łatwo się zepsuć. Należą do nich mięso, wędliny czy inne łatwo psujące się produkty.
Szuflada jest najlepszym miejscem na owoce i warzywa. jest ona również stosunkowo ciepła, tak jak górna półka. Najchłodniej zawsze jest na środkowej półce.
Na drzwiczkach jest za to najcieplej, dodatkowo produkty tam znajdujące narażone są na zmiany temperatury przy otwieraniu lodówki. Dlatego trzymamy tam najmniej wrażliwe produkty jak oleje, oliwy, sosy, keczupy itd.
Lodówkę należy sprzątać regularnie. Najlepiej również korzystać z naturalnych środków, które mogą wchodzić w kontakt z żywnością. Jednym z takich środków, który zapewne każda z nas ma w kuchni jest po prostu biały ocet. Nie tylko doczyści lodówkę, ale również zdezynfekuje jej wnętrze.
Pamiętaj by na bieżąco usuwać zabrudzenia, które powstały z powodu wycieku jakiś produktów. Nie zostawiaj ich w lodówce. Tam również zaczną się one psuć.
Jeśli będziesz dbać o odpowiednie przechowywanie rzeczy w lodówce, tego czyszczenia nie będziesz miała wiele. Zwłaszcza jeśli żywność będzie przechowywana w pojemnikach. Ich późniejsze wyjęcie zajmuje chwilę, wystarczy wtedy przetrzeć lodówkę i ponownie włożyć do niej produkty.
Jeśli powstaną trudniejsze do usunięcia zabrudzenia po zaschniętych produktach, możesz wykonać pastę z sody oczyszczonej i wody. Doskonale radzi sobie ona z trudnymi zabrudzeniami.