4 sygnały, że bankomat mógł zostać przerobiony przez oszustów. Nie wypłacaj z niego!

Porady Data publikacji: 06 sierpnia 2017

Bankomat to świetna okazja dla oszusta. Wypłacamy z nich pieniądze, często się śpieszymy i nie zawsze mamy świadomość zagrożeń jakie na nas czyhają. Bankomat można bardzo łatwo spreparować, dodać nakładkę, która będzie sczytywać dane naszej karty, a następnie za ich pomocą stworzy kopię, z której można wypłacić pieniądze.

Aby ukraść Twoje pieniądze oszust potrzebuje dwóch rzeczy:

  1. Informacji zawartych na pasku magnetycznym
  2. Numeru PIN

W celu pozyskania tych informacji, może posłużyć się paroma technikami. Bardzo popularni są skimmerzy, którzy montują specjalne nakładki na otwory, w które wkłada się kartę do bankomatu. Urządzenie to ma za zadanie przypominać oryginalny czytnik do kart. Z racji tego, że jest jednak jakąś dostawką nie przewidzianą przez producenta bankomatu, zawsze musi jakoś się wyróżnić.

Urządzenie to jednak nie będzie potrafiło sczytać naszego numeru PIN dlatego wraz z nim często stosuje się ukryte kamery, które montuje się w różnych miejscach. Często na samym bankomacie, ale nie koniecznie, może to być w pobliżu urządzenia np. na słupku obok. Warto się rozejrzeć czy coś nie zwraca naszej uwagi. Mogą być ukryte nawet w małym otworze w bankomacie.

Sama klawiatura może również być nakładką. Dzięki temu będzie ona zaczytywać nasz pin podczas wpisywania. Dlatego warto przyjrzeć się klawiaturze, zobaczyć czy nie wygląda zbyt nowo w porównaniu z resztą bankomatu, lub rusza się albo wystaje dziwnie poza krawędzie.

Jak wykryć oszustwo?

Wykrywanie tego typu oszustw jest trudne ponieważ wyglądają one niemal identycznie jak bankomat. Są stworzone tak by imitowały oryginalne elementy bankomatu dlatego musimy być bardzo czujni.

1. Pęknięcia, zarysowania i inne oznaki uszkodzenia mechanicznego

2. Wszelkie dziwne, niewyjaśnione elementy bankomatu

3. Rozbieżności w kształcie, kolorze, materiale. Np. za słabe podświetlenie, inny kolor przycisków etc.

4. Części wystające, nierówne gniazdo karty

Źródło artykułu: https://brightside.me/wonder-curiosities/4-signs-that-an-atm-has-been-hacked-into-by-scammers-361210/

Podobne artykuły