3 najpiękniejsze domowe rośliny z dekoracyjnymi liśćmi

Ogród Data publikacji: 15 sierpnia 2021

Szukasz ozdobnych liściastych roślin, które byłyby piękną dekoracją salonu lub innego pomieszczenia w Twoim domu? Oto kilka propozycji, którymi warto się zainteresować. Cały urok tych roślin tkwi właśnie w ich liściach. Są one okazałe, nietuzinkowe i stanowią doskonały element dekoracyjny wnętrza.

Kalatea

Kalatea jest rodzajem wiecznie zielonej byliny. Ma duże wielokolorowe liście, które wyglądają po prostu genialnie. Do tego liści te bardzo ciekawie układają się, aby czerpać, jak najwięcej słońca. Ich położenie będzie zmieniać się w ciągu dnia. Obserwowanie tego jest również bardzo ciekawe i intrygujące.

W naszym domu preferuje miejsca bez przeciągów, jasne albo półcieniste. W naturze rośnie w cieniu tropikalnych drzew, dlatego nie należy wystawiać jej na bezpośrednie słońce. Lubi również wilgoć, zwłaszcza tą w powietrzu. Dlatego świetnie sprawdza się jako roślina do łazienki czy kuchni. Również jej podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie należy jej przelewać.

Maranta

Maranta to rodzaj byliny. Uprawiana w doniczce lubi półcieniste miejsca. Gdy wystawimy ją na zbyt duże słońce jej piękne barwne liście zaczną blaknąć. Również lubi wilgotne i ciepłe powietrze, oraz stale wilgotne podłoże. Dlatego roślinę tę trzeba regularnie podlewać zachowując wilgotność podłoża, a latem dodatkowo zraszać ją wodą.

Z kłącza tej rośliny wyrastają łodygi zakończone pięknymi ozdobnymi liśćmi. Posiadają one bardzo ciekawy wzór, a sama roślina rośnie dość szybko więc nie trzeba wiele czekać, aby stała się piękną dekoracją. Podobnie, jak kalatea najlepiej sprawdza się jako roślina do łazienki lub kuchni. Wszystko przez upodobanie do wilgotności powietrza.

Monstera

Monstera to zdecydowanie hit i marzenie wszystkich „kwiatoholiczek”. Jej piękne gigantyczne liście i również monstrualne rozmiary wieloletnich okazów sprawiają, że jest ona bardzo pożądaną rośliną dekoracyjną do wnętrz.

Z podanych roślin w tym artykule jest ona najmniej wymagająca, ale nie oznacza to jednak, że nie wymaga od nas pielęgnacji. Najlepiej z nich nada się jednak do salonu, gdyż znosi ona suche powietrze. Aby rosła pięknie będzie potrzebować regularnego nawożenia podłoża. Lubi dużo światła, ale nie powinno być ono skoncentrowane, a rozproszone. Dlatego zachodnie i wschodnie okna będą najlepszym miejscem dla monstery.

Podobne artykuły