10 narzędzi, które warto mieć w domu

Porady Data publikacji: 06 listopada 2020 / Aktualizacja: 2021-05-06

Jakie narzędzia warto mieć w domu? Dzisiaj podpowiemy Wam w co naszym zdaniem warto wyposażyć domowy warsztat. Będą to narzędzia, które zwykle przydają nam się podczas małych prac naprawczych i remontowych w domu.

Warto więc mieć je pod ręką, nie tylko sami będziemy w stanie wykonać drobne naprawy, a i zaoszczędzimy na fachowcach. Dzięki temu same narzędzia ostatecznie nam się zwrócą.

Wkrętarka akumulatorowa z udarem

Wkrętarka jest bardzo przydatnym narzędziem, które warto mieć w swoim domowym warsztacie. Polecamy Wam kupienie wkrętarki z udarem, dzięki temu tak naprawdę wiertarka w domu stanie Wam się zbędna. Wkrętarka taka z powodzeniem zastąpi ją do domowych zastosowań. Bez problemu powiesicie szafki, zrobicie otwory w ścianach na wieszaki, powiesicie obrazy czy złożycie szybciej meble.

Zestaw kluczy

Zestaw kluczy płaskich i nasadowych bardzo często przydaje się podczas domowych naprawdę. Klucz nasadowy w wielu przypadkach ułatwia pracę i sprawia, że wiele śrub przykręcimy po prostu szybciej, zwłaszcza z grzechotką. Warto więc zainwestować w zestaw kluczy płaskich oraz nasadowych.

Klucz nastawny „francuz” lub „żaba”

Klucz taki niejednokrotnie przyda się nam podczas domowych prostych napraw hydraulicznych, jak choćby wymiana baterii łazienkowej. Pamiętajcie tylko, że aby nie porysować baterii, które mają ładne chromowane nakrętki, warto robić to przez szmatkę.

Klucz taki posiada regulację, a więc możemy go dopasować do wielu różnych rozmiarów śrub. Zazwyczaj wystarczy nam po prostu jeden, ale czasem warto mieć dwa, aby móc skontrować podczas wykręcania jednej rury z drugiej.

Śrubokręt i zestaw bitów

W domu możemy mieć potrzebę skorzystania z różnego rodzaju śrubokrętów. Warto więc wyposażyć się w śrubokręt z wymiennymi bitami. Bez problemu wtedy dopasujemy taki, który będzie nam potrzebny np. podczas montażu szafek czy przy wymienia baterii w zabawkach.

Zazwyczaj zestaw bitów i śrubokręt znajdziemy w zestawach z kluczami nasadowymi. Warto więc rozejrzeć się za takim, który zawiera grzechotkę, klucze nasadowe, klucze płaskie, śrubokręt i bity. Wtedy wszystko mamy w jednym miejscu i za jednym razem. Bity przydadzą nam się również podczas korzystania z wkrętarki, chociaż i tutaj w niektórych przypadkach komplet bitów jest w opakowaniu wraz z urządzeniem.

Młotek, łom, przecinak

Czasami podczas pracy zamiast precyzji czy urządzeń elektrycznych użyć musimy po prostu siły swoich własnych mięśni. W takim przypadku młotek jest czymś co nie raz nam się przyda. Wraz z młotkiem warto również zaopatrzyć się w mały przecinak oraz breszkę (łom), które pomogą nam przy wielu niewymagających pracach remontowych w domu.

Próbnik napięcia, wkrętaki izolowane, obcęgi izolowane

Czasami w domu trzeba dokonać jakiś prostych elektrycznych napraw. Wymiana gniazdka, powieszenie żyrandola, wymiana włącznika od światła. Do tych rzeczy warto mieć neonówkę, którą sprawdzimy napięcie, śrubokręty izolowane i izolowane obcęgi do prądu, którymi zdejmiemy izolację czy utniemy kawałek kabla. Pamiętajcie, że prace takie zawsze wykonujemy po wyłączeniu głównego zabezpieczenia i upewnienia się, że nie ma już napięcia.

Warto również uzupełnić „domowy zestaw elektryka” o taśmę izolacyjną, kilka złączek wago i tradycyjnych kostek elektrycznych do łączenia kabli.

Miarka

Miarka to jest coś co nie raz nam się przyda. Polecam Wam „pomacać” miarki w sklepie i kupić trochę lepszą, taką która ma jednocześnie większą szerokość i twardość zwijanego metalowej taśmy. Dzięki temu miarka taka po rozwinięciu na większe długości zachowuje sztywność i łatwiej jest samodzielnie dokonać niektórych pomiarów.

W większości przypadków 5-metrowa miarka wystarcza, ale czasem warto mieć również dłuższą. Do mierzenia większych odległości np. w ogrodzie wystarcza zwijana miara taśmowa. Dla tych, którzy lubią gadżety rozwiązaniem może być dalmierz laserowy. Dla domowych zastosowań nie musimy inwestować w wysokiej klasy urządzenia.

Poziomica

Poziomica jest bardzo przydatna i na pewno użyjecie jej choć raz, aby równo ustawić pralkę zgodnie z instrukcją. Przydaje się również podczas ustawania mebli, jeśli nie mamy równych podług czy podczas wieszania obrazów, karniszy i innych rzeczy, w których musimy zachować poziom.

Do domowych zastosowań nie będziemy potrzebować długiej poziomicy, a często wręcz utrudniałaby ona nam pomiary niż je ułatwiała. Bardzo często przydaje się nawet taka krótka poziomica z magnesem.

Preparat wielofunkcyjny

Czy można nazwać go narzędziem? Naszym zdaniem tak i można się zdziwić jak często nam może się przydać. Nie tylko uciszy skrzypiące zawiasy, ale również pomoże w odkręceniu starych śrub, które zardzewiały.

Preparat wielofunkcyjny to środek, który spełni się jako rozpuszczalnik, odtłuszczacz, odrdzewiacz, środek smarujący, głęboko penetrujący środek czyszczący i usuwający wodę. Ma naprawdę dużo zastosowań, które mogą przydać Ci się w wielu sytuacjach w domu.

Nóż do tapet

Prosta rzecz, nóż z wysuwanym ostrzem. Ostrza te oczywiście są wymienne i można kupić je dodatkowo. Nóż ten przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach i często ciężko jest po prostu bez niego sobie poradzić. Jest bardzo ostry, pomoże nam w usunięciu wielu rzeczy i przecięciu różnych materiałów. Ma łamane ostrza, więc jeśli nam się stępi lub ułamie, wystarczy kawałek odłamać. Warto go mieć w swojej skrzynce z narzędziami.

To wszystkie z rzeczy, które naszym zdaniem składają się na podstawę domowego warsztatu. Oczywiście w zależności od swoich potrzeb możemy zestaw ten rozbudowywać. Niektórym może przydać się piła do drewna, innym pistolet na silikon. Wszystko zależy od tego jakie naprawy w domu zamierzamy wykonać samodzielnie, a jakie zlecić fachowcom.

Zobacz również: Jaka skrzynka narzędziowa sprawdzi się w domu?

Podobne artykuły