10 faktów o pączkach, których nie znałaś!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 19 lutego 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Mamy Tłusty Czwartek. To dzień, w którym konsumpcja pączków wzrasta drastycznie. Pomożemy sobie wtedy trochę pofolgować i pod pretekstem tradycji zjeść kilka tych bardzo kalorycznych przekąsek. W związku z tym mamy dla Ciebie 10 ciekawych faktów o pączkach, których być może nie znałaś.

#1

Ile trzeba żeby spalić pączka?

Jeden pączek to ok. 290 kcal. W Tłusty Czwartek zjadamy ich jednak więcej i przyswojenie ponad 1000 kcal wcale nie jest wielkim wyczynem. Aby spalić jednego pączka możemy:

  1. 30 minut skakać na skakance
  2. 35 minut biegać
  3. 1,5h jeździć na rowerze
  4. 1h kosić trawnik
  5. 1,5h odkurzać
  6. 1h trzepać dywan
  7. 2,5h zmywać naczynia

#2

Orzech w pączku to nie przypadek

Kiedyś była taka tradycja, że pączek z orzechem w środku był zwiastunem nadchodzącego szczęścia. Niegdyś o tym pamiętano i do jakiegoś z pączków wkładano orzech. Dlatego jeśli traficie na takiego pączka to macie szczęście i nie jest to przypadkiem. Po prostu ktoś pamiętał o tej tradycji.

#3

Niezjedzenie pączka w tłusty czwartek przynosi pecha

Funkcjonuje wiele przesądów, a jednym związanym bezpośrednio z tym dniem jest groźba sprowadzenie na siebie nieszczęścia przez nie zjedzenie chociaż jednego pączka.

#4

Kto je najwięcej pączków na świecie?

Największymi łasuchami są obywatele Kanady. To oni zjadają najwięcej pączków z dziurką, tak zwanych donutów. W Kanadzie również w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajduje się najwięcej pączkarni. Można spokojnie powiedzieć, że jest to ich przysmakiem narodowym.

#5

Kiedy wymyślono pączki?

Pączki zaczęto jeść już w starożytnym Rzymie, świętowano w ten sposób przybycie wiosny. Nie były one jednak tym czym są dzisiaj. My pączki jemy jako słodką przekąskę, a tam spożywano je w wersji na słono. Nawet w Polsce początkowo pączki nadziewane były słoniną. Dopiero w XVIII wieku to się zmieniło bo wtedy właśnie dodano do nich drożdży, a to spulchniło ciasto.

#6

Ile pączków zjada się w Polsce na Tłusty Czwartek?

Według szacunków w Polsce na Tłusty Czwartek zjada się 100 milionów pączków. W Polsce mamy 37 800 000 mieszkańców. Daje to nam więc 2,7 pączka na mieszkańca.

#7

Zawody w jedzeniu pączków

W Poznaniu organizowane są zawody w jedzeniu pączków na czas. Rekordzista zjadł ich 10 w 5 minut. Używał metody „na chomika”. Jednak uważajcie próbując pobić jego rekord.

#8

Oblizywanie ust podczas jedzenia pączków

Krąży miejski mit, który mówi o tym, że nie da się zjeść pączka bez oblizywania ust. Zwróćcie w tym roku na to uwagę. Ciekawe czy ktoś z Was nie obliże się ani razu :)

#9

Jak rozpoznać dobrego pączka?

Dobry pączek powinien być puszysty, a na samym środku lekko zapadnięty. Obwódka, która znajduje się na jego środku świadczy o tym, że tłuszcz był świeży. Tradycyjnie smażono je na smalcu to wbrew pozorom jest zdrowszym wyjściem niż olej. Dlaczego smalec jest lepszy niż oleju już pisaliśmy na naszej stronie.

#10

100 letni przepis na pączki

Na koniec mamy dla Was przepis na pączki, który ma 100 lat! :) Możecie go wypróbować na Tłusty Czwartek. Znajdziecie go tutaj.

Podobne artykuły