19 listopada 2020

Co zrobić aby okulary nie parowały podczas noszenia maseczki

Jeśli nosisz okulary to jednym z dużych problemów jest ich parowanie podczas noszenia okularów. Parujące okulary w maseczce nie są jednak problemem, którego nie da się w żaden sposób rozwiązać. Dzisiaj podpowiemy Wam jak sobie z tą niedogodnością poradzić.

Parujące okulary w maseczce – rozwiązanie problemu

Jak rozwiązać problem parujących okularów w maseczce? Aby dobrze zrozumieć jak sobie z tym poradzić, musimy zrozumieć skąd bierze się para na okularach, a jest to efekt kondensacji pary wodny. Kiedy w maseczce wydychamy powietrze jest ono ciepłe. Uchodzi ono góra maseczki w kierunku okularów, których powierzchnia szkieł jest chłodna. Dlatego para wodna na nich ponownie się skrapla. Jest to dość duży problem, a w wielu przypadkach może nawet stanowić zagrożenie, gdy przez zaparowane okulary nie dostrzegamy niebezpieczeństwa na ulicy, a ich zdjęcie sprawia, że przestajemy w ogóle widzieć.

Dopasuj maseczkę do swojej twarzy

Dobrym sposobem jest odpowiednie dopasowanie maseczki do naszej twarzy, a zwłaszcza nosa i pliczków. Musi ona w tych miejscach ściśle dolegać do twarzy, aby powietrze, które wydychamy nie miało ujścia górą.

Dobrze sprawdzą się maseczki z regulowanymi noskami, które pozwolą nam lepiej je dopasować.

Zrób nieparujące okulary

Oczywiście dopasowanie maseczki jest ważne, ale możemy również zabezpieczyć szkła okularów przed parowaniem. jednym z takich sposobów jest użycie mydła. Możemy w ten sposób zapobiec parowaniu okularów i przyda się to nam również w momencie, gdy wchodzimy z dworu do ciepłego pomieszczenia. Z pewnością doskonale znacie ten problem, gdy wchodzicie na pocztę, czy w dowolne miejsce i nagle przestajecie cokolwiek widzieć przez zaparowane okulary.

Jednym ze sposobów na nieparowanie okularów jest stosowanie specjalnych chusteczek przeciwko parowaniu. Chusteczki nawilżane „anti-fog” nie tylko pomogą zachować nam okulary w czystości, ale również zapobiegną ich parowaniu.

Podobnym gadżetem jest też płyn antifog, który możemy mieć zawsze przy sobie.

Oczywiście możemy również wypróbować jeden z domowych sposobów na nieparujące okulary. Niektórzy radzą by przetrzeć je szmatką nasączoną niewielką ilością gliceryny, a następnie je wypolerować ściereczką do okularów.