Zobacz szkodliwe substancje, które znajdują się w kosmetykach, z których korzystasz

Uroda Data publikacji: 07 lutego 2017

UFC-Que Choisir to Francuska organizacja konsumencka, która opublikowała listę 185 produktów kosmetycznych, które zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Wśród nich są tak popularne marki jak pampers, Nivea, Colgate, Rexona, Garnier czy L’Oreal.

Szkodliwe substancje w kosmetykach

To co z tego raportu warto wiedzieć to substancje, których warto unikać. Dzięki temu możemy zawsze gdy bierzemy jakiś kosmetyk do ręki sprawdzić czy zawiera substancje, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Niektóre z nich mogą powodować reakcje alergiczne, inne zaburzać naszą gospodarkę hormonalną, a nawet w najgorszych sytuacjach powodować wzrost komórek rakowych.

Metylizotiazolinon to substancja, która znajduje się w składzie aż 55 produktów różnych marek z tej listy. Często możemy spotkać ją np. w balsamach nawilżających. Może ona powodować reakcje alergiczne na naszej skórze. Etyloheksylo-metoksycynamonian często stosowany jest również w filtrach UV. Może on zaburzać naszą gospodarkę hormonalną i powodować problemy z tarczycą. Jeśli więc np. puchniesz z nadmiaru wody  w organizmie, albo masz problemy z zachowaniem wagi ciała to może to być przyczyna kosmetyku, który wykorzystujesz.

Kosmetyki posiadają również substancje, które przedłużają jej datę przydatności. Parabeny, bo one za to odpowiadają działają negatywnie na nasze zdrowie. Badania ukazują, że mogą one powodować alergie skórne i również negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Co więcej zwiększają one ryzyko chorób nowotworowych. Parabeny znajdziemy w balsamach do ciała, pudrach czy podkładach. Nawet dodawane są do dezodorantów i perfum. Jeśli chcesz ich unikać najlepiej w składzie szukać dwóch składników, które są stosowane najczęściej. jest to metyloparaben i propyloparaben.

Fenoksyetanol to kolejna szkodliwa dla zdrowia substancja, którą znajdziemy w kosmetykach. Możemy je znaleźć w dziecięcych nawilżanych chusteczkach – to szokujące, że znajdują się w produktach dla dzieci. Tym bardziej, że mogą one zaburzać pracę wątroby i układu rozrodczego.

Czytaj etykiety

Warto czytać etykiety, te składniki zawiera bowiem wiele popularnych również na polskim rynku marek. Zróbcie sobie w telefonie prostą listę kilka rzeczy, których trzeba szukać na składzie kosmetyków i starajcie się wybierać te, które ich nie mają.

  • Metylizotiazolinon
  • Etyloheksylo-metoksycynamonian
  • Metyloparaben
  • Propyloparaben
  • Fenoksyetanol

Toksyczne substancje zawarte w kosmetykach

Listę produktów i niebezpiecznych substancji, które przygotował Que Choisir znajdziesz tutaj. Możesz się nią posiłkować i sprawdzić czy wśród produktów wymienionych na liście nie ma Twoich kosmetyków. Bardzo fajne jest to, że każdy produkt zawiera zdjęcie opakowania oraz składu. Już na pierwszej stronie znajdziecie pastę Colgate, produkty Dove czy Head & Shoulders. Czyli marki, które są popularne również u nas.

Tabela jest bardzo prosta do odczytania. Idąc od lewej mamy zdjęcie i nazwę produktu. Następnie niepożądany składnik, który może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a do tego w ostatniej komórce informację czy zwiera on alergeny, czy nie.

Podobne artykuły