Zobacz komu grozi zespół cieśni nadgarstka. Może dotyczyć to również Ciebie.

Zdrowie Data publikacji: 17 listopada 2018

Zespół cieśni nadgarstka to choroba naszych czasów. Wcześniej ludzkość nie miała z nią problemu, ale czasy się zmieniły, nasze nawyki i wykonywana praca również. W ten oto sposób powstała jednostka chorobowa taka jak zespół cieśni nadgarstka. Zastanawiasz się komu ona w ogóle może grozić? Całkiem możliwe, że również Tobie. Przeczytaj o zobacz z czym to się wiąże.

Kogo dotyczy zespół cieśni nadgarstka?

Najłatwiej powiedzieć, że dotyczy on wszystkie osoby, które często powtarzają takie same ruchy nadgarstkiem. Kiedyś na chorobę tą cierpieli głównie muzycy, dzisiaj to każdy z nas. Piszesz na komputerze, jeździsz dużo autem, albo strzyżesz w salonie fryzjerskim? Te wszystkie zadania związane są z częstym powtarzaniem tych samych ruchów nadgarstka, a w wyniku tego może dojść do zespołu cieśni nadgarstka.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka

Początkowo objawy nie są dokuczliwe. Być może poczujesz drętwienie czy bóle palców, które będą pojawiać się od czasu do czasu. Zazwyczaj wtedy je zlekceważymy, rozmasujemy dłoń i wrócimy do snu. Ale warto pamiętać o tym, że to może być początek choroby, a dolegliwości nasilą się, a ból może być tak dokuczliwy, że nocami nie będziesz przez niego mogła spać.

W drugim etapie choroby ból pojawia się również w dzień podczas wykonywania pracy. Sprawność manualna może również na tym ucierpieć i wykonywanie precyzyjnych prac stanie się problemem. Ostateczne stadium choroby to jeszcze silniejsze objawy i pojawiające się zanikanie mięśniowe.

Czy grozi mi zespół cieśni nadgarstka?

Jeśli wykonujesz powtarzające się ruchy rąk w swojej pracy, to jak najbardziej może Ci grozić zespół cieśni nadgarstka. Prac tego typu może być wiele, murarz, sekretarka, fryzjer, programista, szewc, naprawdę wiele osób musi wykonywać powtarzalne ruchy w swojej pracy. Dlatego jeśli zauważysz objawy w postaci drętwienia czy dyskomfortu, warto skonsultować się z ortopedą. Na samym początku choroby można zwalczyć ją nieoperacyjnie, ale w zaawansowanych stadiach może być już potrzebna operacja.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły