Zblendować czy zblenderować? Która forma jest poprawna?

Lifestyle Data publikacji: 04 maja 2020

Jak poprawnie napisać – zblenderować czy zblendować? Na pewno nie raz zastanawialiście się nad tym pisząc przepis kulinarny. Oczywiście słowo to oznacza rozdrobnienie czegoś za pomocą blendera. Słowo to używane jest w mowie potocznej w dziedzinie kulinarnej i pochodzi od czynności. Ułatwia jej opisanie jednym słowem, dlatego bardzo często stosowane jest w przepisach, które wymagają właśnie użycia blendera.

Zblendować czy zblenderować?

Wiele osób zastanawia się jakiej formy użyć. Czy poprawnie jest powiedzieć, że coś zblendowaliśmy czy zblenderowaliśmy? Nazwa urządzenia to blender. Mamy więc na końcu głoskę R. Sugerowałoby to więc, że formą poprawną będzie zblenderować.

Fonetycznie natomiast lepiej brzmi zwrot zblendować. Jest bardziej naturalny. Jeśli przyjrzymy się reklamom telewizyjnym to często właśnie używa się tam formy zblendować. Nie są one jednak wykładnią poprawności języka, aczkolwiek oznacza to, że słowo to jest przyjemniejsze w odbiorze i łatwiejsze w wypowiadaniu.

Podpowiedzią dla nas może być język angielski, z którego pochodzi nazwa tego urządzenia. Po angielsku „zblendować, mieszać”” oznacza „to blend”. Dlatego czynność ta pochodzi od czasownika „to blend” – „mieszać”. Wtedy forma zblendować wydaje się dużo poprawniejsza.

Ja sama w swoich przepisach używam tej właśnie formy bo jest przyjemniejsza w odbiorze. W wielu przepisach widziałam obie w użyciu. Jedni piszą zblenderować, inni natomiast zblendować. Ja kierowałam się głównie brzmieniem słowa, ale z czasem zaczęło mnie zastanawiać to, która forma jest poprawna.

Zaczęłam więc przeszukiwać Słownik Języka Polskiego PWN, ale próżno szukać tam tego hasła. Słowo to w formie zblenduj, znajdziemy w słowniku języka polskiego do gier. Nie jest to oficjalna wykładnia poprawnej polszczyzny. Jednak pewną wskazówką jest to, że nie ma tam słowa zblenderuj.

Również w innych składnikach dostępnych online znajdziemy słowo zblendować, które określa czynność miksowania czegoś w blenderze. Jako wyrazy bliskoznaczne najczęściej podawane są słowa „rozdrobnić, połączyć, zmieszać, zmiksować, wymieszać, zmielić”.

Dlatego moim zdaniem słowo zblenduj jest poprawniejsze, ale nie jest to oczywiście zdanie rozsądzające spór. Jedynie sugestia, której formy używać.

Przykłady użycia

  1. Zblenduj ze sobą świeży szpinak, dwa ząbki czosnku oraz oliwę.
  2. Do zblendowanych warzyw dodaj łyżkę oleju sezamowego.
  3. Zblendowane orzechy przełóż do miski z sosem.
  4. Aby zrobić pastę na kanapki musimy najpierw zblendować awokado.
  5. Zblendowanym migdałom świetnie posłuży godzina odpoczynku w lodówce.

Oczywiście czasownika zblendować możemy również używać w innych formach. Oto kilka przykładów:

  1. Niezblendowaną pietruszkę odstawiamy na bok.
  2. Niezblendowane orzechy nie oddadzą nam tyle smaku co po zblendowaniu.
  3. Do niezblendowanej sałaty dodajemy najpierw dwie łyżki oliwy.
  4. Zblendowałam już wszystkie składniki, co mam zrobić dalej?
  5. Po zblendowaniu awokado dodaj do niego przyprawy i wymieszaj.
  6. Ty zrób mięso, a ja w tym czasie zblenduję szpinak.
  7. Szybciej zblendowalibyście to mając większy blender.
  8. Niezblendowałbyś tego, gdybym nie przyniósł mocniejszego blendera.
  9. Zblendujże to w końcu bo czekam aby podać danie!
  10. Chętnie zblendowałyby te składniki, ale nie mają blendera.

Podobne artykuły