Zastosowania szarego mydła – dlaczego warto mieć je w domu?

Uroda Data publikacji: 05 maja 2021

Szare mydło gości w naszych domach już od wielu lat. Zastosowania szarego mydła są bardzo szerokie i możemy wykorzystać je w wielu domowych czynnościach. Nasze babcie z powodzeniem stosowały szare mydło do mycia włosów, ciała, prania ubrań czy czyszczenia różnych powierzchni w domu. Obecna moda na naturalne produkty sprawiła, że powraca ono coraz częściej do codziennego użytku. Szare mydło nie uczula i jest świetne dla dzieci. 

Szare mydło – skład.

Klasyczne szare mydło powinno być mydłem potasowym. Jest maziste, miękkie i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Najczęściej ma kolor ciemnobrązowy lub szary. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić skład przed zakupem. W składzie znajdziemy „potassium palmate”, „potassium olivate” lub „potassium linoleate”. Jeżeli znajdziemy składnik „sodium”, to znaczy, że nie jest to mydło potasowe tylko sodowe. 

Jak wykorzystać szare mydło?

Wiele osób zastanawia się, jak wykorzystać szare mydło, które zalega nam w domu. Oczywiście mydło przeznaczone jest do mycia, więc z powodzeniem możemy wykorzystać je jako mydło do rąk, do ciała, do twarzy czy do włosów. Szare mydło jest świetną alternatywą dla osób cierpiących na alergie i problemy skórne. Warto przetestować ten sposób, zanim zakupi się specjalistyczne kosmetyki. 

Zastosowanie szarego mydła w domu.

Zastosowanie szarego mydła w domu może być bardzo szerokie. Szare mydło sprawdzi się świetnie nie tylko do pielęgnacji ciała. Możemy z powodzeniem użyć go jako środka piorącego. Nadaje się do usuwania plan z wielu tkanin, a nawet dywanów. Dywan możemy uprać, pocierając kostką o materiał, a następnie wycierając wilgotną ścierką. Szare mydło możemy też dodać do pralki zamiast środka piorącego. To idealne rozwiązanie dla alergików, ale również do prania niemowlęcych ubranek.

Szare mydło sprawdzi się jako środek do mycia podłóg z różnego tworzywa. Wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie i mieszanka myjąca gotowa. Osoby posiadające małe dzieci albo zwierzęta na pewno docenią to rozwiązanie. Taką mieszkanką możemy myć różne powierzchnie w domu: blaty, stoły, parapety, szafki, ściany. Pędzle do makijażu również powinniśmy myć w takim delikatnym mydle. Przecież te pędzle mają później bezpośredni kontakt ze skórą na naszej twarzy.

Zastosowanie szarego mydła w higienie osobistej.

Zastosowanie szarego mydła w higienie osobistej również jest bardzo szerokie. Osoby z problemami skórnymi powinny przetestować ten sposób. Z szarego mydła możemy też przygotować kąpiel dla niemowlaka. Wystarczy, że rozpuścimy je w ciepłej wodzie. Szare mydło nie uczula i powinno być bezzapachowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za pachnącymi kosmetykami.

Szarego mydła możemy używać do mycia całego ciała, ale również twarzy. Jego właściwości sprawią, że nie podrażnimy sobie skóry. Jest ono szczególnie polecane dla osób z problemami skórnymi i trądzikiem. Szare mydło świetnie sprawdzi się też jako środek do higieny intymnej. Możemy użyć go do mycia włosów, ale przy dłuższym stosowaniu włosy mogą stać się suche. Najlepiej po myciu nałożyć nawilżającą maskę albo odżywkę.

Podobne artykuły