Żaluzje zewnętrzne – zalety tego rozwiązania.

Mój dom Data publikacji: 02 czerwca 2021

Żaluzje zewnętrzne to sposób zasłaniania okien, który dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Zastanówmy się dlaczego tak jest. Jakie korzyści daje montaż żaluzji wewnętrznych inwestorom. Co sprawia, że wiele osób budujących lub remontujących stare domy zastanawia się nad ich zakupem.

Zalety żaluzji zewnętrznych

Żaluzje zewnętrzne tak jak sama nazwa wskazuje montowane są na zewnątrz budynku. Kaseta, w której żaluzja się chowa po otwarciu umieszczona jest na elewacji budynku nad oknem. Istnieje oczywiście możliwość jej całkowitego zamaskowania, dzięki czemu nie rzuca się ona w oczy i nie wpływa na bryłę budynku.

Podstawowym zadaniem jakie spełniają żaluzje okienne tego typu jest zasłonięcie okna oraz zabezpieczenie. Nie tylko chronią one szyby. Stanowią dodatkową barierę, którą musiałby pokonać włamywacz próbujący wedrzeć się do naszego domu. Jednak zalet tego rozwiązania jest dużo więcej.

Skuteczne zacienienie i ochrona prywatności

Po spuszczeniu żaluzji wewnętrznych jesteśmy w stanie wewnątrz stworzyć całkowitą ciemność. Dzięki temu możemy zrobić noc w środku dnia. Oczywiście możemy pewną część światłą dalej wpuścić do pomieszczenia. Z pewnością docenią to osoby, które lubią dłużej pospać lub mają małe dzieci sypiające jeszcze w ciągu dnia.

Zapewniają one nam również prywatność. Dzisiaj bardzo modne są duże okna, które jednak wystawiają na widok życie domowników. Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której życzymy sobie mieć więcej prywatności, możemy w ten sposób osłonić się przed wystawieniem na widok sąsiadów czy przechodniów.

Oszczędności energii

Zimą żaluzje zewnętrzne stanowią dodatkową osłonę termoizolacyjną i zapobiegają szybkiemu wychładzaniu się pomieszczeń. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Latem natomiast chronią przed słońcem i zbytnim nagrzewaniem się wnętrza. Osoby, które nie posiadają klimatyzacji mogą w ten sposób poczuć ulgę i dłużej zachować chłód w domu. Działanie to również pozytywnie wpływa na koszty klimatyzacji latem. Im wolniej się nagrzewa pomieszczenie, tym mniej pracy posiada klimatyzacja.

Czy można zainstalować żaluzje na istniejącej elewacji?

Jeśli nie przewidzieliśmy w czasie budowy, że będziemy chcieli założyć żaluzje zewnętrzne lub remontujemy stary dom, który ma już wykonaną elewację, nic nie stoi na przeszkodzie by je zamontować. Montaż żaluzji zewnętrznych na gotowej elewacji jest możliwy, a do tego istnieją firmy, które wykonują je na zamówienie. Oznacza to, że żaluzje zewnętrzne można dopasować do każdej wielkości okna, nawet jeśli jest niestandardowa.

Żaluzje zewnętrzne z widocznymi skrzynkami odpowiednie są do montażu w istniejącej już elewacji. Widoczna wtedy z przodu jest jedynie osłona żaluzji, którą jednak możemy wybrać w odpowiednim kolorze, tak by stanowiła dodatkową dekorację lub wtapiała się w elewację. Żaluzje zewnętrzne z PurBoxem montuje się podtynkowo. Dzięki temu skrzynka nie jest w ogóle widoczna, jedynie spoglądając od dołu zobaczymy jej osłonę. Nie ingeruje ona jednak w wygląd elewacji.

Dzisiaj żaluzje tego typu są nie tylko praktycznym dodatkiem, ale też dekoracją. Możliwość zamówienia ich na wymiar, dobór koloru lameli, rodzajów sterowania, typów żaluzji czy blachy osłonowej sprawia, że ta tak naprawdę bez trudu znajdziemy coś co sprosta naszym wymaganiom.

Lamele mogą mieć różny kształt. Te w kształcie litery C są sprawdzonym klasycznym rozwiązaniem. Zapobiegają przenikaniu promieni słonecznych oraz nagrzewaniu się wnętrz. Lamele w kształcie litery S mają harmonijkowy kształt. Dobrze zaciemniają pomieszczenie i są bardzo odporne na złe warunki atmosferyczne. Sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku dużych okien. Lamele w kształcie litery Z charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Gdy zamkniemy taką roletę tworzy ona jednolitą powierzchnię. Stanowi doskonała barierę dla dźwięku i może być wykorzystana np. w przypadku sąsiedztwa często uczęszczanych ulic.

Podobne artykuły