ABC urządzania sypialni – co warto wiedzieć?

Wnętrza Data publikacji: 21 lipca 2020 / Aktualizacja: 2021-02-20

W kwestii wystroju wnętrz często bardziej skupiamy się na kuchni czy salonie, ponieważ są to pomieszczenia, które widują nasi goście, z kolei naszą własną sypialnię traktujemy jako swego rodzaju dodatek do reszty wystroju. Zakładamy, że jej wystrój nie jest tak istotny, w końcu jest to tylko pokój, w którym śpimy. Zupełnie ignorujemy przy tym fakt, że nasze mieszkanie ma służyć przede wszystkim nam – a sypialnia poza miejscem do spania, powinna zapewniać również warunki do relaksu. Warto więc zadbać o jej odpowiedni nastrój i wygląd, tak by spędzanie tam czasu było dla nas przyjemnością.

Skup się na funkcjonalności

Sypialnia to pomieszczenie o jasno określonym przeznaczeniu, warto więc to właśnie na tej głównej funkcji skupić swój projekt. Żadne dodatki nie zapewnią nam wygody, jeśli na samym początku nie zadbamy o wygodne łóżko. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy materac jest taki sam – najlepiej zrobimy więc, wybierając się do salonu meblowego i sprawdzając, który najbardziej nam odpowiada. Poza samym łóżkiem podstawę wystroju sypialni stanowią również szafki nocne oraz odpowiednie oświetlenie. Jest to absolutna podstawa i dopiero na niej możemy rozbudowywać projekt. Wygodny fotel do relaksu przed snem może być świetnym dodatkiem, a miękki dywan oraz pasujące do wystroju zasłony sprawią, że całe pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Gwarancją wygody są wysokiej jakości meble, tworzone z myślą o wygodzie użytkownika, jak te, które znajdziemy na https://www.niziohome.pl/.

Spokojna atmosfera

Umeblowanie i wystrój są ważne, ponieważ to właśnie te elementy tworzą atmosferę całego pomieszczenia. W sypialni warto unikać wyrazistych kolorów – świetnie sprawdzą się one w salonie, gdzie nadadzą wnętrzu energii, jednak w tym przypadku nie jest to najlepsze rozwiązanie. Bardziej stonowane odcienie pomogą nam stworzyć nastrój sprzyjający relaksowi, szczególnie jeśli połączymy je z wygodnymi meblami i przyjemnymi w dotyku materiałami. Dobrym rozwiązaniem jest też zadbanie o różne źródła światła – ważna jest oczywiście dająca dużo światła lampa sufitowa oraz wpuszczenie promieni słońca do pomieszczenia w ciągu dnia, warto jednak zadbać również o dające mniej światła lampy pomocne w tworzeniu relaksującej atmosfery. Dla osób, które często czytają przed snem, niezbędna będzie również odpowiednia lampka nocna.

Zadbaj o przechowywanie

Wystrój nadaje sypialni jej charakter, jednak nawet najlepszy projekt może stracić swój urok, jeśli przykryje go bałagan. Taki sam efekt może mieć dodawanie zbyt wielu elementów dekoracyjnych – pozostawia to wrażenie chaosu i sprawia, że pokój nie tylko przestaje wyglądać atrakcyjnie, ale też staje się mniej wygodny. Właśnie dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiedni system przechowywania, w ten sposób wszystko to, co nie musi być widoczne, zniknie z widoku, a my będziemy mogli cieszyć się świetnie zorganizowaną sypialnią.

Urządzając sypialnię, należy brać pod uwagę nie tylko swój gust, ale również funkcję pomieszczenia – jeśli wystrój nie zapewnia odpowiednich warunków do odpoczynku i jest niepraktyczny, odbije się to negatywnie na naszym codziennym życiu.

Podobne artykuły